1.267 citiri

ROMPATENT DESIGN recrutează avocat | Proprietate Industrială

ROMPATENT DESIGN recrutează avocat specializat în Proprietate Industrială.

DESCRIEREA POSTULUI
Suntem în căutarea unui nou membru al echipei care să livreze repede şi la cele mai înalte standarde de competenţă profesională consultanţă juridică în materia proprietăţii industriale clienţilor noştri.

Candidatul trebuie să aibă diplomă de consilier în proprietate industrială, emisă de OSIM, pentru mărci şi indicaţii geografice, brevete de invenţie şi desene şi modele industriale şi să nu fie membru al Camerei Naţionale al Consilierilor în Proprietate Industrială.

RESPONSABILITĂŢI
– interacţiune permanentă cu partenerii de afaceri ai companiei;
– întocmirea lucrărilor în termenele stabilite de conducerea companiei;
– reprezentarea în faţa OSIM/EUIPO/WIPO în procedurile specifice Legii Mărcilor;
– reprezentarea în faţa instanţelor de judecată în litigiile specifice proprietăţii industriale;
– cunoaşterea temeinică a legislației naționale și europene în domeniul proprietății industriale.

ABILITĂȚI ȘI CALIFICĂRI
– experiență de minim 5 ani în domeniul proprietății industriale (mărci, desene, brevete);
– studii juridice, de preferat urmate în cadrul unei facultăți de stat;
– excelente abilități de comunicare și cunoaşterea limbii engleze la nivel avansat;
– cunoștințe de operare PC (MS Office);
– abilități organizatorice și de stabilire a priorităților, capacitate de a lucra la mai multe proiecte concomitent, proactiv.

Aplicanţii ne pot trimite CV-ul la adresa de email [email protected], urmând apoi a fi contactaţi de către noi pentru a răspunde unui set de întrebări.

* Anunțul expiră la data de 22 noiembrie 2023