CONSILIUL PENTRU SUPRAVEGHEREA PUBLICĂ A ACTIVITĂŢII DE AUDIT STATUTAR recrutează consilier juridic

CONSILIUL PENTRU SUPRAVEGHEREA PUBLICĂ A ACTIVITĂŢII DE AUDIT STATUTAR recrutează consilier juridic.

Mai multe detalii la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 30 noiembrie 2013

FIRON BAR-NIR recrutează avocat

FIRON BAR-NIR

FIRON BAR-NIR recrutează avocat colaborator (Associate) specializat în Real Estate şi Drept Comercial şi Societar.

CERINȚE
– experienţă profesională de minim 4-5 ani în Real Estate şi Drept Comercial şi Societar;
– abilităţi de documentare, analiză, sinteză şi exprimare (capacităţile de negociere constituie un avantaj);
– cunoaşterea aprofundată a limbii engleze.

ONORARIUL
– 1.700 EURO

Candidaţii interesaţi sunt rugaţi să trimită un CV, însoţit de o scrisoare de intenţie redactate în limba engleză, la adresa de e-mail: [email protected]

* Anuntul expira la data de 29 noiembrie 2013

VERNON, DAVID & ASSOCIATES recrutează avocaţi

Vernon  David

VERNON, DAVID & ASSOCIATES is currently looking for junior lawyers to fill several positions within our firm.

WE PROVIDE many roads for personal growth and satisfaction, and will help you develop your career and meet your personal goals. In addition, we offer a challenging, dynamic and fun work environment and an attractive salary package.

A lawyer with Vernon | David will work closely with both partners and senior attorneys in developing commercial and technical solutions for complex legal matters.

The perfect candidates will have a solid understanding of Romanian law. In addition, the candidate will be a self-starter and able to manage his/her time and assignments within agreed budgets and deadlines. Thinking “outside the box” and the ability to handle multiple assignments and matters is highly desired. A proactive approach to client requests and matters is essential.

REQUIREMENTS
– member of the Romanian Bar;
– 1-3 years of previous work experience (either as an in-house lawyer or with a law office);
– fluent in English (both verbal and written);
– good communication and organizational skills;
– computer skills (MS Office, Windows OS, Internet Explorer);
– strong motivation, dedication and enthusiasm.

THE FOLLOWING WILL BE HIGHLY APPRECIATED
– experience in acquisitions, finance and real estate matters;
– proficiency in other foreign languages (German or Russian is a significant plus);
– relevant work experience in similar positions.

VERNON, DAVID & ASSOCIATES is a US/Romanian law firm providing full-service legal advice to a wide array of domestic and international clients ranging from start-ups to large multinational companies and foreign governments.

We are a leading Romanian law firm and have worked on some of Romania’s largest financial, corporate and property transactions.

To be considered for a position within our law firm, interested persons who meet the above requirements should submit a letter of interest and a current resume in English by fax at 021-311-5650 or via e-mail to the following e-mail address: [email protected]
Only selected candidates for an interview will be contacted.

* Anunțul expiră la data de 17 noiembrie 2013

GRUP DE SOCIETĂȚI recrutează avocat / consilier juridic

GRUP DE SOCIETĂȚI cu activitate diversificată recrutează avocat definitiv sau consilier juridic.

RESPONSABILITĂŢILE PRINCIPALE SUNT
– acordarea de consultanţă juridică în toate aspectele activităţii, concretizată în opinii legale şi memorandumuri;
– asigurarea apărării drepturilor şi intereselor legitime ale societăţii, precum şi asigurarea legalităţii activităţilor societăţilor care fac parte din grup;
– întocmirea şi gestionarea documentelor corporatiste ale societăţii, acte adiţionale, hotărâri AGA, împuterniciri precum şi menţinerea relaţiei cu Registrul Comerţului şi cu alte autorităţi publice pentru clarificarea obligaţiilor legale şi menţinerea la zi a dosarelor juridice;
– redactarea, verificarea şi negocierea, împreună cu partenerii, a contractelor comerciale diverse, actelor adiţionale şi a altor tipuri de contracte de drept civil, internaţional privat, muncii, etc;
– redactarea de acţiuni, întâmpinări, cereri reconvenţionale, contestaţii, memorii, plângeri, alte acte cu caracter jurisdicţional sau procedural şi formularea de căi de atac ordinare şi extraordinare, utilizând orice mijloace legale pentru apărarea şi valorificarea drepturilor şi intereselor patrimoniale şi nepatrimoniale ale societăţii;
– reprezentarea societăţii înaintea autorităţilor publice (primării, oficiile Registrului Comerţului, A.N.C.P.I.) şi birourilor notariale, executori, instanţe, instituţii bancare etc.;
– reprezentarea şi susţinerea intereselor societăţii în faţa instanţelor judecătoreşti, a organelor arbitrale, a altor organe cu activitate jurisdicţională, precum şi în raporturile cu persoanele fizice şi juridice, în cauzele/litigiile în care societatea este implicată;
– participarea la întâlniri, redactare de notificări şi răspunsuri, adrese diverse, procuri, brief-uri legislative.

CERINŢE
– avocat definitiv, 3-4 ani experienţă în domeniul juridic, în materiile dreptului comercial, civil, procesual civil, proprietăţii intelectuale, muncii, achiziţii publice, alimentaţie publică;
– bun cunoscător al legislaţiei în vigoare;
– maximă seriozitate, responsabilitate, corectitudine, loialitate, punctualitate, discreţie, receptivitate;
– eficienţă în condiţii de stres;
– spirit de organizare şi prioritizare a propriei activităţi;
– abilităţi de comunicare;
– cunoştinţe de utilizare PC (word, excel), inclusiv a aplicaţiilor legislative;
– spirit de iniţiativă şi implicare în activitate.

OFERTĂ (BONUSURI, BENEFICII) se oferă pachet salarial motivant, mediu de lucru organizat şi posibilităţi de dezvoltare a carierei într-un grup de companii româneşti.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită CV-ul la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 15 noiembrie 2013

CNCD recrutează consilier juridic

CONSILIUL NAȚIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII organizează concurs pentru ocuparea unei funcții publice de execuție vacante la Direcția Juridică – Serviciul Juridic, Contencios și Contracte – Consilier juridic cls. I grad profesional superior.

* Anunțul expiră la data de 4 noiembrie 2013