Cristina Mitu recrutează avocat stagiar

Cristina Mitu recrutează avocat stagiar.

Candidatul ideal trebuie să fie motivat, dornic de a se implica și de a învăța.

RESPONSABILITĂȚI / BENEFICII
– întocmirea și gestionarea dosarelor de executare silită
– asigurarea relației cu ONRC
– întocmirea documentației necesară modificărilor statutare în cadrul societăților comerciale
– asigurarea relației cu arhivele instanțelor
– gestionarea și întocmirea dosarelor de insolvență
– îndeplinirea formalităților și asigurarea relației cu alte instituții ale statului cum ar fi: OSIM, ministere, primării

Candidații sunt rugați să transmită CV și scrisoare de intenție la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 25 noiembrie 2012

MEDICOVER recrutează consilier juridic

MEDICOVER is recruiting senior legal adviser.

Location: Bucharest, Romania.

BRIEF DESCRIPTION
As our Senior Legal Adviser you will be providing legal support and advice on all types of contracts, projects and legal matters relating to the business of the group in Romania, ensuring inter alia that the business is in compliance with applicable legal and regulatory requirements.

YOUR MAIN RESPONSIBILITIES WILL BE THE FOLLOWING
– to assess legal and cross-functional risks involved in proposed new and ongoing projects and engagements, and advice senior managers accordingly;
– to advise on matters relating to relationships with state authorities, non-governmental and private sector entities, including issues relating to status, mandate and operational modalities. Drafts, reviews, negotiates and clears agreements and other arrangements with such parties;
– to review, negotiate and draft agreements and other legal documents to mitigate legal risks and ensure organizational legal requirements and standards are met;
– to review and provide input to various documents for procurement processes;
– to handle disputes and claims, negotiating settlements with contractors and/or other institutions, as well as other third parties;
– to be an independent legal advisory function on the application and interpretation of complex financial and insurance regulations and rules to safeguard organizational interests and commitments;
– offers legal support as regards audit responses and follow-up on the implementation of audit recommendations;
– to provide legal advice and support on staff/employment matters, including investigations, as well as disciplinary processes and staff appeals;
– to keep the corporate files;
– to advise on training requirements, prepare training packages and deliver training to other employees in the field in procurement, contracting and/or corporate legal matters.

IN ORDER TO BE SUCCESSFUL IN THE ROLE, PLEASE TAKE A LOOK AT THE JOB REQUIRMENTS
– previous experience (minimum 4 years) as an in-house counsel within a multinational group of companies or previous experience within a large law firm;
– previous experience related to medical and health care related business may be an advantage;
– solid legal knowledge (commercial legislation, labor code, civil code, etc.);
– excellent communication, negotiation, drafting and presentation skills, both in Romanian and English;
– orientation towards internal and external customer, with a good commercial understanding;
– team-player;
– has a positive and pro-active attitude, with integrity;
– able to set priorities and work with short deadlines;
– very good planning and organizing skills;
– ability to analyze and interpret complex information and to provide accurate data;
– graduated at the Law University;
– very good PC skills.

All applications will be treated with maximum confidentiality. Only selected candidates will be contacted.

If you consider you meet the above requirements and a challenging fast-paced working environment suits your expectations, we’re looking forward to receiving your application at the following e-mail address: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 7 noiembrie 2012

SOLVENDI recrutează consilier juridic/avocat stagiar

SOLVENDI recrutează consilier juridic/avocat stagiar.

CANDIDATUL IDEAL

Absolvent/ă al/a Facultății de Drept Cluj-Napoca (Universitatea Babeș-Bolyai), Facultății de Drept București, Facultății de Drept Iași.

Vă rugăm să menționați în CV nota obținută la examenul de licență și media anilor de studiu

– Efectuarea notificărilor cu privire la deschiderea procedurii de insolvență/alte adrese în cadrul procedurii
– Întocmire de rapoarte de activitate, rapoarte verificare creanțe
– Verificări de creanțe și întocmire tabele de creanțe
– Demersuri privind recuperarea debitorilor
– Relaționare cu terții (debitori, creditori, etc.)
– Formularea de acțiuni în anularea unor transferuri patrimoniale frauduloase
– Studierea dosarelor la instanțele judecătorești
– Întocmire plan de reorganizare

DESCRIEREA COMPANIEI

SOLVENDI SPRL gestionează proceduri de anvergură cu probleme deosebit de complexe atât economice, cât și juridice, sociale, etc.

Principalele servicii pe care societatea noastră le oferă în cadrul procedurilor de insolvență instrumentate în temeiul dispozițiilor din Legea nr. 85 / 2006 pot fi sintetizate după cum urmează:
– examinarea activității debitorului și întocmirea unui raport amănunțit asupra cauzelor și împrejurărilor care au dus la apariția stării de insolvență;
– supravegherea operațiunilor de gestionare a patrimoniului debitorului;
– conducerea integrală sau parțială a activității debitorului;
– elaborarea planului de reorganizare a activității debitorului;
– supravegherea atentă a implementării planului de reorganizare și intervenția promptă acolo unde este cazul;
– întocmirea rapoartelor de evaluare a bunurilor debitorului în vederea elaborării planului de reorganizare sau în vederea lichidării acestora în cazul falimentului;
– valorificarea bunurilor în cadrul unui sistem de marketing propriu în condiții de maximizare a averii debitorului;
– recuperarea creanțelor debitorului în cadrul unui sistem bine organizat și eficient;
– soluții inovatoare cât privește vânzările în bloc, fuziunea ca și componentă a planului de reorganizare sau emiterea de titluri de valoare în cadrul procedurii de insolvență.

Serviciile oferite de societatea noastră în cadrul procedurii de lichidare în condițiile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată cu modificările și completările ulterioare, vizează în principal:
– preluarea gestiunii societății imediat după numire;
– efectuarea inventarului și a bilanțului de deschidere a procedurii de lichidare;
– efectuarea bilanțului de mediu;
– valorificarea imobilelor și bunurilor mobile din averea debitorului în condițiile specifice prevăzute de Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale.

* Anunțul expiră la data de 16 noiembrie 2012

FIRON BAR-NIR recrutează avocat litigator

FIRON BAR-NIR

FIRON BAR-NIR angajeaza avocat litigator cu experienta de 4-5 ani, specializat in domeniul dreptului comercial si civil, procedura insolventei si recuperarea de creante. Experienta in domeniul dreptului administrativ, fiscal, muncii sau dreptul concurentei poate constitui un avantaj.

Candidatii vor trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii:

  • sa faca dovada unor cunostinte juridice temeinice
  • sa fie o persoana energica, organizata, ordonata si cu un inalt simt al raspunderii profesionale
  • sa aiba capacitatea de a munci sub presiune, de a respecta termenele de predare a lucrarilor, capacitatea de a reactiona rapid si de a lua decizii corecte in momente critice, asumandu-si responsabilitatea acestora
  • cunoasterea limbii romane la un nivel superior si o excelenta stapanire a limbii engleze (scris si vorbit)
  • sa fie persoane active, ambitioase si cu capacitatea de a se integra in echipa
  • sa aiba excelente cunostinte operare PC
  • sa detina carnet de conducere si autoturism propriu
  • sa fie disponibil/-a pentru deplasari, inclusiv cu avionul.

Candidatii sunt rugati sa transmita CV si scrisoare de intentie la 021.312.46.86 sau pe adresa de e-mail [email protected].

* Anuntul expira la data de 7 noiembrie 2012

RTPR ALLEN & OVERY recrutează avocați definitivi pentru departamentul Corporate M&A

RTPR Allen & Overy recrutează trei avocaţi definitivi cu bune cunoştinţe de limbă engleză (scris şi vorbit) pentru a se alătura echipei de avocaţi din departamentul Corporate şi M&A.
Prezentare

RTPR Allen & Overy are un department de Corporate M&A de elita care reprezinta clienti precum: Advent International, Enterprise Investors, Global Finance, 3TS, NBGI, Citibank, ING, KBC, Morgan Stanley, RBS, Unicredit, A&D Pharma, Johnson Controls, UPC.

Exemple de tranzactii de M&A coordinate de RTPR Allen & Overy:

  • Advent International Corporation la achizitia pachetului majoritar de actiuni in Centrul Medical Unirea (CMU), in prezent Regina Maria, si achizitia ulterioara a Spitalului Euroclinic
  • Enterprise Investors in legatura cu mai multe achizitii in Romania, inclusiv Artima, Macon (material de constructii), Simcor Group (material de constructii) precum si ulterior vanzarea Artima catre Carrefour Romania
  • 3TS Capital Partners in legatura cu investitia in Avangate Corporation NV, societate care detine o platform de comert electronic cu software si care are filiale in Romania, Olanda si SUA
  • A&D Pharma Holdings N.V. in legatura cu achizitia Arishop Pharma AD in Bulgaria, si a unei parti din Ozone din Polonia, Ungaria, Slovacia si Cehia
  • KBC Securities in intermedierea vanzarii de catre BERD a participatiei in BRD – Group Société Générale S.A. pe Bursa de Valori Bucuresti.

Cerinţe

Este necesară experienţa între 2 şi 4 ani dobândită în cadrul celor mai bune societăţi de avocatură internaţionale sau locale. Sunt bineveniţi şi candidaţii în curs de pregătire pentru examenul de definitivat în avocatura (sesiunea din noiembrie 2012). Candidaţii care vor fi acceptaţi vor intra imediat în programul internaţional de pregătire profesională din Londra şi CEE dedicat avocaţilor nostri de corporate M&A.

Rezultate academice foarte bune, foaia matricolă cât şi calificările profesionale necesare profesiei de avocat sunt condiţii esenţiale.

Responsabilităţi principale

  • Redactarea şi modificarea de contracte şi alte documente juridice
  • Due diligence juridic
  • Consultanţă juridică şi menţinerea relaţiei cu clienţi
  • Întâlniri cu clienţi
  • Îndeplinirea cerinţelor clienţilor
  • Îmbunătăţirea permanentă a cunoştinţelor juridice

Salariu şi bonusuri: foarte competitive

Trimiteţi CV-ul dumneavoastră în limba engleză la următoarea adresă de email: [email protected].

* Anunțul expiră la data de 5 noiembrie 2012