1.119 citiri

DOBRINESCU DOBREV recrutează avocat definitiv | Litigii

DOBRINESCU DOBREV recrutează avocat colaborator avocat litigant contencios administrativ (cu examenul de definitivat promovat) pentru biroul din București.
Eventualii ani de experiență ca avocat colaborator sau titular de cabinet individual sau în alte profesii (magistratură, practician în insolvență, consilier juridic, specialist resurse umane, etc.), sau pe funcții juridice în cadrul autorităților publice centrale/locale constituie un avantaj important.

COMPETENȚE PROFESIONALE
– solide cunoștințe teoretice și experiență relevantă în procedură civilă, drept civil (în principal materia drepturilor reale și teoria generală a obligațiilor civile/comerciale) și drept administrativ/contencios administrativ;
– candidatul ideal este fluent în limba engleză (scris/tradus și vorbit), cunoștințe avansate de operare pe calculator (în special, suita MS Office), are o gândire constructivă, este capabil să-și asume responsabilităţi, să conceapă, să argumenteze, să aplice și să respecte strategiile stabilite pentru atingerea rezultatului propus, preocupat constant pentru dezvoltarea cunoștințelor şi a competenţelor profesionale;
– este o persoană dinamică, dedicată, meticuloasă, organizată, rezistentă la stres, având gândire constructivă, cu bune abilități de comunicare şi relaționare, abilități de a lucra și a se integra într-o echipă deja formată, cu vocație pentru litigii sau ADR, cu disponibilitate de a efectua deplasări la instanțele din țară, deținător de permis de conducere categoria “B”.

RESPONSABILITĂȚI
– reprezentarea în instanță, asigurarea asistenţei şi consultanţei juridice pentru clienții societății, redactarea la timp şi în condițiile prevăzute de lege a documentelor necesare în relația cu instanțele de judecată (acțiuni, întâmpinări, cereri, note de probe, concluzii scrise, căi de atac etc.);
– elaborarea de documente interne (research) și opinii legale către client, efectuarea de formalități specifice în fața unor instituţii şi autorităţi publice, urmărirea obiectivelor unui proiect şi îndeplinirea integrală a tuturor sarcinilor atribuite;
– întocmirea oricăror documente juridice (contracte, notificări, somații, adrese, etc.);
– efectuarea raportărilor administrative în termenele şi în condițiile stabilite.

Dacă vrei să ne cunoaștem, trimite-ne un Curriculum Vitae la adresa [email protected]

* Anunțul expiră la data de 31 iulie 2024