SOLVENDI recrutează consilier juridic/avocat stagiar

SOLVENDI recrutează consilier juridic/avocat stagiar.

CANDIDATUL IDEAL

Absolvent/ă al/a Facultății de Drept Cluj-Napoca (Universitatea Babeș-Bolyai), Facultății de Drept București, Facultății de Drept Iași.

Vă rugăm să menționați în CV nota obținută la examenul de licență și media anilor de studiu

RESPONSABILITĂȚI / BENEFICII

– Efectuarea notificărilor cu privire la deschiderea procedurii de insolvență/alte adrese în cadrul procedurii
– Întocmire de rapoarte de activitate, rapoarte verificare creanțe
– Verificări de creanțe și întocmire tabele de creanțe
– Demersuri privind recuperarea debitorilor
– Relaționare cu terții (debitori, creditori, etc.)
– Formularea de acțiuni în anularea unor transferuri patrimoniale frauduloase
– Studierea dosarelor la instanțele judecătorești
– Întocmire plan de reorganizare

DESCRIEREA COMPANIEI

SOLVENDI SPRL gestionează proceduri de anvergură cu probleme deosebit de complexe atât economice, cât și juridice, sociale, etc.

Principalele servicii pe care societatea noastră le oferă în cadrul procedurilor de insolvență instrumentate în temeiul dispozițiilor din Legea nr. 85 / 2006 pot fi sintetizate după cum urmează:
– examinarea activității debitorului și întocmirea unui raport amănunțit asupra cauzelor și împrejurărilor care au dus la apariția stării de insolvență;
– supravegherea operațiunilor de gestionare a patrimoniului debitorului;
– conducerea integrală sau parțială a activității debitorului;
– elaborarea planului de reorganizare a activității debitorului;
– supravegherea atentă a implementării planului de reorganizare și intervenția promptă acolo unde este cazul;
– întocmirea rapoartelor de evaluare a bunurilor debitorului în vederea elaborării planului de reorganizare sau în vederea lichidării acestora în cazul falimentului;
– valorificarea bunurilor în cadrul unui sistem de marketing propriu în condiții de maximizare a averii debitorului;
– recuperarea creanțelor debitorului în cadrul unui sistem bine organizat și eficient;
– soluții inovatoare cât privește vânzările în bloc, fuziunea ca și componentă a planului de reorganizare sau emiterea de titluri de valoare în cadrul procedurii de insolvență.

Serviciile oferite de societatea noastră în cadrul procedurii de lichidare în condițiile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată cu modificările și completările ulterioare, vizează în principal:
– preluarea gestiunii societății imediat după numire;
– efectuarea inventarului și a bilanțului de deschidere a procedurii de lichidare;
– efectuarea bilanțului de mediu;
– valorificarea imobilelor și bunurilor mobile din averea debitorului în condițiile specifice prevăzute de Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale.

Candidații sunt rugați să transmită CV și scrisoare de intenție la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 16 noiembrie 2012