CONTEXPERT CONSULTING recrutează consilier juridic

CONTEXPERT CONSULTING recrutează consilier juridic.

PRINCIPALELE RESPONSABILITĂȚI ALE POSTULUI
– consultanță juridică – pe spețe de drept civil, fiscal, dreptul muncii, cu accent pe dreptul civil specific persoanelor juridice și PFA-urilor, drept statutar acordat angajaților și partenerilor Contexpert;
– informări legislative specifice departamentului juridic (drept civil, procedura civilă, statutar, conflicte de muncă) fiind transmise pe mail clienților Contexpert la fiecare modificare legislativă în domeniul Codului Civil, Registrului Comerțului și asimilate acestora cu scop de publicitate pentru departamentul juridic;
– toate tipurile de operațiuni în legătură cu Registrul Comerțului, reprezentarea firmelor din Grup în litigii comerciale/fiscale/de muncă;
– reprezentarea juridică a firmelor din Grup în fața altor instituții din România;
– contracte și alte documente juridice: întocmire, modificări, actualizări, recuperare, evidențe și conceperea și gestionarea de drafturi de contracte și alte documente juridice;
– punctul de mai sus se referă la toate contractele Grupului (clienți și furnizori), iar în cazul contractelor de muncă, doar acte adiționale de perfecționare profesională angajați);
– participare la negocierea/renegocierea contractelor comerciale a€“ redactare contracte pe baza informațiilor primite de la management, transmiterea și asigurarea semnării contractelor și a actelor adiționale;
– ținerea la zi a tuturor evidențelor departamentului juridic;
– asigurarea arhivarii fizice și electronice a tuturor documentelor departamentului juridic;
– actualizare, implementare și respectare proceduri de lucru interne specifice departamentului juridic al Contexpert;
– la aceste atribuțiuni se adaugă lucrările suplimentare similare celor efectuate pentru Contexpert: €“ contracte, operațiuni la Registrul Comerțului sau alte instituții etc.

CERINȚELE POSTULUI
– studii superioare de drept la€“ o facultate de stat;
– experiență de minim 3 ani pe un post de jurist;
– minim 3 ani de experiență în întocmirea de contracte comerciale, activități legate de Registrul Comerțului;
– experiență relevantă în instanță la€“ reprezentarea societăților comerciale în instanță (pe drept societar,€“ mediere, somații de plată pentru recuperarea de creanțe etc.);
– cunoștințe de limbă engleză – nivel avansat;
– cunoștințe de limbă engleză juridică a€“ nivel mediu;
– cunoștințe PC a€“ nivel avansat.

ABILITĂȚI PERSONALE
– atenție la detalii;
– persoană ordonată;
– abilități de comunicare și relaționare;
– capacitatea de a respecta termene limită și de finalizare a activităților;
– abilitatea de a gestiona mai multe taskuri în același timp;
– persoană discretă, perseverentă, orientată către rezultat.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită CV-ul la adresa de e-mail [email protected] făcând mențiunea „JURIST” în titlu.

* Anunțul expiră la data de 24 decembrie 2012