DĂNILĂ, PETRE & ASOCIAȚII recrutează avocați de litigii

DANILA, PETRE & ASOCIATII recruteaza avocati definitivi/stagiari  pentru departamentul  Litigii.

Procedura de recrutare consta in sustinerea unui test scris de verificare a cunostintelor, adaptat cerintelor departamentului, urmat de un interviu.

Candidatii sunt rugati sa transmita scrisoare de intentie si CV  la adresa de e-mail [email protected] sau prin fax la nr. 021-314.01.52.

* Anuntul expira la data de 4 decembrie 2012

ALMAJ & ALBU recrutează avocat definitiv

Societatea profesionala de avocati ALMAJ & ALBU angajeaza avocat definitiv (3-6 ani experienta).

Cerinte profesionale
– avocat definitiv inscris in Baroul Bucuresti;
– excelente cunostinte de drept comercial (contracte, negocieri, opinii legale), drept civil si procedura civila;
– experienta relevanta in domeniul litigiilor comerciale (Tribunal, Curtea de Apel, Inalta Curte de Casatie si Justitie);
– cunostinte aprofundate de engleza juridica.

In plus, reprezinta un avantaj indeplinirea uneia/unora din urmatoarele cerinte:
– experienta in domeniul energiei, infrastructurii sau achizitiilor publice;
– cunoaşterea unei a doua limbi străine de circulaţie internaţională (spaniola/franceza);
– experienta profesionala cu clienti internationali.

Aptitudini
– abilitati dezvoltate de comunicare (bun orator);
– abilităţi de documentare, capacitate de analiză şi raţionament logic;
– capacitate de cooperare si spirit de lucru in echipa;
– capacitatea de a reacţiona rapid şi de a lua decizii corecte în momente critice, asumându-şi responsabilităţi.

Beneficii
– Bonus anual;
– Program de lucru rezonabil;
– Mediu de lucru placut ce ofera reale oportunitati de dezvoltare profesionala.

Candidatii sunt rugati sa trimita CV-uri la adresa de e-mail: [email protected]

Pentru detalii privind activitatea desfasurata de societatea noastra, vizitati site-ul: www.almaj-albu.ro

* Anuntul expira la data de 15 decembrie 2012

GRUIA DUFAUT recrutează avocat stagiar

GRUIA DUFAUT recrute avocat stagiaire.

LE CANDIDAT IDEAL
– licencié en Droit, membre du Barreau de Bucarest;
– connaître le français (préférable à un niveau avancé);
– etre licencié du Collège Juridique Franco- Roumain d’Etudes Européennes est un plus;
– avoir des connaissances à un niveau supérieur, niveau professionnel élevé;
– jeun(e) dynamique, ponctuel(elle) disponible pour travailler de manière soutenue afin de respecter des délais courts;
– contrôlé, équilibré, résistent au stress et à la pression;
– capable de reprendre rapidement et de retenir les informations essentielles et nécessaires;
– raisonnement logique, structuré, empathique et intuitif ; sens de l’organisation développé;
– capacité de communication, concentration, analyse (urgence/importance) et synthèse rapide;
– planifier, actionner, évoluer indépendamment et d’une manière responsable;
– la connaissance de la bureautique et des outils informatiques (le paquet MS Office);
– excellente connaissance de la langue roumaine; s’exprimer avec cohérence et correctement, tant à l’oral qu’à l’écrit;
– mobilité;
– disponible pour travailler en dehors des heures normales.

RESPONSABILITES/BENEFICES
– assurer la relation avec l’Office du Registre du Commerce, ainsi qu’avec divers autres autorités (ministères, mairies, huissiers de justice) et effectuer toutes les formalités nécessaires auprès des autorités;
– mettre au point et déposer des dossiers nécessaires pour créer des sociétés et / ou des pour les modifications statutaires intervenues dans le déroulement de leurs activités, mettre au point et déposer des dossiers nécessaires auprès des administrations publiques, compléter les formulaires, les demandes, payer des taxes, récupérer des documents, certificats, titres, copies certifiées conforme, etc.;
– effectuer des recherches sur divers thèmes juridiques (droit civil, sociétaire, droit de la propriété intellectuelle, droit fiscal, droit du travail);
– rédiger des projets de documentation nécessaire dans l’activité quotidienne et administrative de la société (actes de la société, contrats, demandes, correspondance juridique) ; rédiger des opinions juridiques sur divers thèmes;
– réaliser l’évidence et rédiger la correspondance, la documentation, les contrats, les registres, multiplier et traduire;
– recevoir, transmettre et administrer les sollicitations, dispenser l’avocat des tâches auxiliaires, étant un intermédiaire entre celui-ci et les autres (facteurs d’interruption). Assurer un soutien dans les heures dans lesquelles n’avocat n’est pas disponible.

DESCRIPTION DE LA COMPAGNIE

Le Cabinet GRUIA DUFAUT est présent sur le marché des avocats d’affaires de Roumanie depuis 1990 et il a une forte réputation, soutenue par une équipe d’avocats compétents, multilingues et ayant une vaste expertise dans divers domaines. Etant un acteur actif sur le marché des avocats d’affaires, le Cabinet dispose d’un portefeuille considérable de clients, comprenant des groups et de sociétés multinationales et nationales, et aussi des petites et moyennes entreprises, étrangères ou roumaines. Dans un environnement légal et compétitif, le Cabinet reconnaît l’importance des partenariats de longue durée et se dédie entièrement à ses clients, en leur offrant de l’assistance juridique continue, réactivité et professionnalisme. Les principales domaines d’intervention du Cabinet sont: Droit sociétaire, Droit social, Droit immobilier, fiscal et financier, Droit de la concurrence et de la distribution, Droit de la propriété intellectuelle, Contentieux/Médiation/Arbitrage commercial.

Merci de bien vouloir envoyer le CV et la lettre de motivation à l’adresse e-mail: [email protected], à l’attention du Maître Roxana NITULESCU.

* Anunțul expiră la data de 20 decembrie 2012

REINVEST CORPORATION recrutează consilier juridic

REINVEST CORPORATION recrutează consilier juridic.

CANDIDATUL IDEAL
– cunoștințe foarte bune de legislație;
– capacitate de concentrare, analiză și sinteză;
– echilibru emoțional;
– ușurință în stabilirea relațiilor interpersonale;
– capacitate de a lua decizii și de a-și asuma responsabilitatea;
– capacitate de a se informa și învăța în permanență;
– perseverență, urmărirea și finalizarea scopului.

RESPONSABILITĂȚI ȘI BENEFICII
– asigurarea desfășurării activității firmei în conformitate cu normele legale și consilierea sub aspect juridic a departamentelor și conducerii acestora;
– acordă asistență, consultanță și reprezentare juridică firmei și angajaților acesteia;
– rezolvă cereri cu caracter juridic în toate domeniile dreptului;
– redactează proiecte de contracte și negociază clauzele legale contractuale;
– redactează, avizează și contrasemnează acte juridice, verifică identitatea părților, consimțământul, conținutul și data actelor încheiate ce privesc firma;
– verifică legalitatea actelor cu caracter juridic și administrativ primite spre avizare;
– se preocupă de permanenta actualizare a bazei informaționale legislative a firmei.

DESPRE COMPANIE
Companie multinațională în domeniul investițiilor și dezvoltării imobiliare. Se ocupă cu construcția de supermarket-uri, clădiri de birouri, parcări și alte obiective de interes pentru cetățeni.

Candidații sunt rugați să transmită CV și scrisoare de intenție la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 9 decembrie 2012