979 citiri

CUCOANES SILVANA-ALEXANDRA recrutează avocat stagiar

Cabinet de Avocat CUCOANES SILVANA-ALEXANDRA recrutează avocat stagiar.

În cadrul cabinetului, în perioada stagiaturii, avocatul stagiar va redacta cererile de chemare în judecată, întâmpinări, cereri reconvenționale, răspunsuri la întâmpinări, plângeri penale, notificări, contestații la executare, va studia dosarelor repartizate atât la birou cât și la arhiva instanțelor, va asigura interfața cu registraturile instanțelor, va discuta cu clienții, și, nu în ultimul rând, va reprezenta în instanță anumiți clienți, în cauzele care îi sunt repartizate.

BENEFICII
– posibilitatea reală de a lucra în dosare în faza de judecată, faza executării silite, dar și în dosare penale;
– acumularea experienței în reprezentarea în fața instanțelor judecătorești;
– dobândirea experienței juridice în drept civil și drept penal;
– posibilitatea de a colabora și după finalizarea stagiaturii;
– onorariu motivant;
– biroul este situat central, în București (Piața Alba Iulia).
Nu este necesar să cunoști foarte bine limba engleză, însă este necesar să ai cunoștințe avansate de operare PC: Microsoft Office (Word, Excel).

Căutam persoane serioase, responsabile, care doresc crearea și dezvoltarea unei cariere în cadrul unui cabinet de avocat specializat în materia dreptului familiei, drept penal, succesiuni, uzucapiuni, executare silită, litigii și consultanță etc.)

RESPONSABILITĂȚI
– desfășurarea activității de documentare juridică (legal research) prin studierea dosarelor, a legilor, a doctrinei și a jurisprudenței;
– redactarea documentelor juridice necesare dosarelor, spre exemplu: plângeri, cereri de chemare în judecată, contestații, concluzii scrise, memorii etc.;
– redactarea documentelor juridice necesare în relația cu diferite autorități ale statului, dar și cu particulari: adrese, cereri, notificări, opinii legale, rapoarte juridice etc.;
– asistență juridică și reprezentare în fața instanțelor de judecată și a unităților de parchet, precum și în fața diferitelor instituții sau autorități ale statului;
– asigurarea ordinii documentelor și pregătirea corespondenței;
– activități administrative de birou.

DETALII PENTRU APLICARE
Pentru a depune candidatura, vă invităm să ne transmiteţi un Curriculum Vitae la următoarea adresă de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 25 martie 2024