227 citiri

PRIME INSOLV PRACTICE recrutează practician în insolvență

PRIME INSOLV PRACTICE recrutează practician în insolvență.

PRIME INSOLV PRACTICE S.P.R.L. este o echipă dinamică, concentrată spre diverse strategii aplicate personalizat pentru fiecare debitor în parte pentru a finaliza cu succes proiectul şi a ajunge la dezideratele propuse.

CANDIDATUL IDEAL
– practician în insolvență înscris în Tabloul UNPIR;
– experiență de minim 3 ani în domeniul insolvenței, precum și cunoștințe juridice solide şi capacitate de a rezolva probleme de ordin juridic/economic în cazurile şi situaţiilor încredinţate spre rezolvare;
– bun cunoscător al legislației în vigoare, în special cea a procedurii insolvenţei;
– cunoștințe de operare PC (Pachet Microsoft Office);
– cunoștinte solide de limba engleză;
– abilități organizatorice și de planificare, capacitate de organizare, analiză și sinteză;
– rezistență la stres și atenție distributivă;
– disponibilitate pentru deplasări în interes de serviciu;
– adaptabilitate, perseverență, bune abilități de comunicare;
– transparență și un cod de conduită etică.studii superioare de specialitate, juridice/economice;
– cunoştinţe solide de legislaţie internă şi europeană;
– orientare către rezultate, cu simţ de răspundere;
– abilităţi de analiză şi sinteză.

DESCRIEREA JOBULUI
– identificarea măsurilor optime de recuperare a creanțelor și depunerea diligențelor pentru realizarea acestora atât pe cale amiabilă, cât și utilizând procedurile judiciare;
– întocmirea diverselor adrese, notificări, somații către clienții societății, precum și către alte persoane fizice și/sau juridice de drept privat sau publice;
– depunerea și ridicarea documentelor, precum și studierea dosarelor aflate pe rol în instanță;
– reprezentarea în fața instanțelor de judecată, a executorilor judecătorești sau a altor instituții;
– monitorizarea dosarelor de insolvență pe Buletinul Procedurilor de Insolvență și portalul instanțelor de judecată;
– desfășurarea negocierilor atât cu clienți ai Companiei, cât și cu diferiți terți, în procesul de recuperare al creanțelor;
– verificarea și redactarea actelor cu caracter juridic;
– colaborarea cu instituții de stat și private pentru buna rezolvare a problemelor de natură juridică;
– administrarea şi lichidarea judiciară în baza prevederilor Legii 85/2014 cu completările şi modificările ulterioare a unor societăţi comerciale de dimensiuni mari în ceea ce priveşte patrimoniul, cuantumul creanţelor de recuperat, numărul de personal şi domeniul de activitate;
– supravegherea procedurii de reorganizare judiciară pe baza Legii nr. 85/2014 cu completările şi modificările ulterioare a unor societăţi aflate în dificultate financiară;
– administrarea unui număr mare de proceduri de insolvenţă privind firmele de dimensiuni mici aflate în dificultate;
– reprezentarea intereselor societăţii în faţa instanţelor de judecată şi a altor instituţii ale statului;
– întocmirea documentelor juridice(cereri de chemare în judecată, întâmpinări, note scrise, notificări, adrese, împuterniciri, etc);
– efectuarea formalităţilor prevăzute de lege (depunerea documentelor) privind înscrierea de menţiuni la Registrul Comerţului.

BENEFICII
– mediu de lucru profesional și plăcut alături de o echipă tânără și dinamică;
– pachet salarial motivant.

DESCRIEREA COMPANIEI
PRIME INSOLV PRACTICE S.P.R.L. îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 86/2006 modificată şi aprobată prin Legea 254/2007 fiind membră a Uniunii Naţionale a Practicienilor în Insolvenţă . Prime Insolv Practice SPRL şi-a demonstrat capacităţile sale de administrator / lichidator judiciar prin administrarea şi finalizarea procedurii de insolvenţă a unor importanţi agenţi economici aflaţi în imposibilitatea realizării obiectului de activitate sau în incapacitate de plată.

Candidații pot trimite CV-ul însoțit de o scrisoare de intenție la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 18 noiembrie 2024