VASS LAWYERS recrutează avocat stagiar

VASS LAWYERS recrutează avocat stagiar.

VASS Lawyers este o firmă de avocatură boutique de top, recunoscută la nivel internațional de Legal 500 pentru excelența în domeniile Achiziții Publice și Parteneriate Public-Private (PPP), Soluționarea Disputelor & Arbitraje și Imobiliare & Construcții. Gestionăm atât proiecte cu valori semnificative, cât și aspecte de Day-to-Day Business, cu aceeași dedicare și la aceleași standarde de calitate. Cu o experiență de peste 15 ani în piața avocaturii, echipa noastră de avocați oferă servicii juridice la un nivel de calitate corporativă, utilizând cele mai noi tehnologii juridice, într-o structură flexibilă și non-birocratică, cu un management excelent al proiectelor și o comunicare eficientă.

La VASS Lawyers, un avocat stagiar va găsi un mediu dinamic și plin de oportunități, dar suficient de compact încât să primească atenția și sprijinul necesare pentru a-și dezvolta abilitățile. Aici, avocații stagiari au ocazia să crească profesional, implicându-se în proiecte captivante dintr-o gamă variată de domenii și beneficiind de o echipă care apreciază și valorifică fiecare contribuție.

AȘTEPTĂRILE NOASTRE VIZEAZĂ
– absolvenți ai unei facultăți de drept din România și membri ai Baroului;
– activitățile extracurriculare, precum voluntariatul în asociații studențești sau alte ONG-uri reprezintă un avantaj;
– capacitatea de a interpreta prevederile legale și de a realiza research-uri juridice comprehensive;
– abilități de redactare a documentelor juridice, meticulozitate și atenție la detalii;
– abilități foarte bune de comunicare, atât în limba română, cât și în engleză;
– profesionalism și responsabilitate, atitudine proactivă și orientare spre soluții, pasiune, creativitate, perseverență, atitudine pozitivă și constructivă;
– împărtăşirea valorilor noastre (e.g. confidențialitate, spirit de echipă, etică profesională solidă, onestitate);
– cunoștințe de Microsoft Office (e.g. Outlook, Word, Excel, Teams).

RESPONSABILITĂȚILE INCLUD
– asistență în redactarea opiniilor juridice și a informărilor cu privire la proiectele în derulare;
– asistență în elaborarea proiectelor de acte juridice (contracte, acte constitutive, contestații, cereri de chemare în judecată, întâmpinări etc.);
– asistență și reprezentare juridică în fața instanțelor judecătorești, a autorităților cu atribuții jurisdicționale și a organelor administrației publice;
– research-uri juridice și asigurarea suportului administrativ pentru proiectele în derulare.

BENEFICII
– onorariu atractiv și bonusuri de performanță;
– şansa de a te dezvolta profesional alături de cei mai buni profesioniști din domeniu – recunoscuți de Legal 500 drept Leading Individual și Next Generation Partner -, prin implicarea în proiecte de mare amploare, dar și în aspecte de Day-to-Day Business;
– abonament de servicii medicale;
– zile de concediu suplimentare de ziua de naștere și pentru vechime în echipă;
– sistem de lucru hibrid – posibilitatea de a lucra parțial remote după primii doi ani de activitate;
– birou confortabil cu zonă de relaxare, grădină și office snacks;
– o echipă deschisă și prietenoasă, un mediu de lucru plăcut, care încurajează respectul reciproc și munca în echipă.

DE CE SĂ ALEGI VASS LAWYERS?
La VASS Lawyers, vei găsi un echilibru perfect între complexitatea proiectelor și o echipă bine structurată, dar nu prea numeroasă, ceea ce înseamnă că fiecare membru contează. Vei avea șansa de a te implica direct în proiecte interesante și provocatoare, beneficiind de atenția și suportul colegilor cu experiență. Aici, contribuția ta va fi apreciată și vei avea posibilitatea să înveți într-un mediu deschis și colaborativ, unde dezvoltarea ta profesională chiar contează.

Alătură-te echipei noastre și vei avea parte de o experiență de învățare valoroasă, cu oportunități reale de a crește și de a te dezvolta într-o echipă care are timpul și dedicarea să investească în tine.

PROCESUL DE RECRUTARE
Dacă ești interesat/ă și decizi că te-ai potrivi în echipa noastră, trimite CV-ul tău și o scurtă descriere personală/ scrisoarea de intenție la adresa de e-mail [email protected]
Titlul e-mail-ului trebuie să menţioneze poziţia vizată.

Interviurile vor fi organizate la biroul din strada Alexandru Depărățeanu nr. 10 (zona Piața Victoriei – Pasajul Basarab – Gara de Nord).

Mulțumim anticipat tuturor candidaților pentru transmiterea aplicațiilor, însă vă rugăm să aveți în vedere că doar candidații selectați pentru interviu vor fi contactați.

* Anunțul expiră la data de 18 noiembrie 2024

PRIME INSOLV PRACTICE recrutează practician în insolvență

PRIME INSOLV PRACTICE recrutează practician în insolvență.

PRIME INSOLV PRACTICE S.P.R.L. este o echipă dinamică, concentrată spre diverse strategii aplicate personalizat pentru fiecare debitor în parte pentru a finaliza cu succes proiectul şi a ajunge la dezideratele propuse.

CANDIDATUL IDEAL
– practician în insolvență înscris în Tabloul UNPIR;
– experiență de minim 3 ani în domeniul insolvenței, precum și cunoștințe juridice solide şi capacitate de a rezolva probleme de ordin juridic/economic în cazurile şi situaţiilor încredinţate spre rezolvare;
– bun cunoscător al legislației în vigoare, în special cea a procedurii insolvenţei;
– cunoștințe de operare PC (Pachet Microsoft Office);
– cunoștinte solide de limba engleză;
– abilități organizatorice și de planificare, capacitate de organizare, analiză și sinteză;
– rezistență la stres și atenție distributivă;
– disponibilitate pentru deplasări în interes de serviciu;
– adaptabilitate, perseverență, bune abilități de comunicare;
– transparență și un cod de conduită etică.studii superioare de specialitate, juridice/economice;
– cunoştinţe solide de legislaţie internă şi europeană;
– orientare către rezultate, cu simţ de răspundere;
– abilităţi de analiză şi sinteză.

DESCRIEREA JOBULUI
– identificarea măsurilor optime de recuperare a creanțelor și depunerea diligențelor pentru realizarea acestora atât pe cale amiabilă, cât și utilizând procedurile judiciare;
– întocmirea diverselor adrese, notificări, somații către clienții societății, precum și către alte persoane fizice și/sau juridice de drept privat sau publice;
– depunerea și ridicarea documentelor, precum și studierea dosarelor aflate pe rol în instanță;
– reprezentarea în fața instanțelor de judecată, a executorilor judecătorești sau a altor instituții;
– monitorizarea dosarelor de insolvență pe Buletinul Procedurilor de Insolvență și portalul instanțelor de judecată;
– desfășurarea negocierilor atât cu clienți ai Companiei, cât și cu diferiți terți, în procesul de recuperare al creanțelor;
– verificarea și redactarea actelor cu caracter juridic;
– colaborarea cu instituții de stat și private pentru buna rezolvare a problemelor de natură juridică;
– administrarea şi lichidarea judiciară în baza prevederilor Legii 85/2014 cu completările şi modificările ulterioare a unor societăţi comerciale de dimensiuni mari în ceea ce priveşte patrimoniul, cuantumul creanţelor de recuperat, numărul de personal şi domeniul de activitate;
– supravegherea procedurii de reorganizare judiciară pe baza Legii nr. 85/2014 cu completările şi modificările ulterioare a unor societăţi aflate în dificultate financiară;
– administrarea unui număr mare de proceduri de insolvenţă privind firmele de dimensiuni mici aflate în dificultate;
– reprezentarea intereselor societăţii în faţa instanţelor de judecată şi a altor instituţii ale statului;
– întocmirea documentelor juridice(cereri de chemare în judecată, întâmpinări, note scrise, notificări, adrese, împuterniciri, etc);
– efectuarea formalităţilor prevăzute de lege (depunerea documentelor) privind înscrierea de menţiuni la Registrul Comerţului.

BENEFICII
– mediu de lucru profesional și plăcut alături de o echipă tânără și dinamică;
– pachet salarial motivant.

DESCRIEREA COMPANIEI
PRIME INSOLV PRACTICE S.P.R.L. îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 86/2006 modificată şi aprobată prin Legea 254/2007 fiind membră a Uniunii Naţionale a Practicienilor în Insolvenţă . Prime Insolv Practice SPRL şi-a demonstrat capacităţile sale de administrator / lichidator judiciar prin administrarea şi finalizarea procedurii de insolvenţă a unor importanţi agenţi economici aflaţi în imposibilitatea realizării obiectului de activitate sau în incapacitate de plată.

Candidații pot trimite CV-ul însoțit de o scrisoare de intenție la adresa de e-mail: [email protected]