TALPEȘ – LAW FIRM recrutează avocat stagiar

Începe-ți cariera în avocatură alături de noi, la Cluj!
Ne extindem echipa și căutăm un avocat stagiar.

DESPRE NOI
SCPA TALPEȘ este un o societate de avocatură start-up, compusă din doi avocați cu experiență de peste 10 ani, dobândită în case de avocatură de notorietate din Cluj-Napoca. Am ales să ne concentrăm activitatea în sfera dreptului afacerilor, dreptului proprietăţii private și dreptului internaţional, iar în prezent asistăm și reprezentăm clienți naționali și internaționali (vorbitori de limbă engleză sau germană), în aceste domenii.

CE OFERIM
– creștere profesională cu oportunitatea de a învăța de la avocați experimentați;
– program de formare structurat (proceduri de lucru, legal skills);
– oportunitatea de a lucra în proiecte cu implicații transfrontaliere;
– cultură de start-up ce presupune o implicare în proiecte from start-to-finish, suport și deschidere;
– onorariu motivant;
– spațiu de birou într-o clădire din zona istorică a orașului (vis-a-vis de Facultatea de Drept UBB).

CE AȘTEPTĂRI AVEM DE LA TINE
– interes real pentru drept, și înclinație pentru avocatură;
– cunoștințe de Drept civil, Procedură civilă, Drept comercial, și, eventual, Drept administrativ;
– comunicare cu ușurință în limba engleză (limba germană e un mare plus);
– bună gândire analitică și logică;
– proactivitate, înțelegerea rolului ocupat în echipă și asumarea responsabilității pentru munca livrată;
– atenție la detalii;
– competențe de organizare foarte bune;
– deschidere spre învățare și dezvoltare continuă;
– skills în Word și Excel;
– permis auto categoria B.

CE RESPONSABILITĂȚI VEI AVEA
– Legal research – studierea dosarelor, a legilor, a doctrinei și jurisprudenței;
– redactarea documentelor juridice necesare în dosare;
– pregătirea actelor pentru Registrul Comerțului, Cartea funciară, și alte instituții;
– legătura cu instituțiile statului și cu partenerii notari, executori, traducători, etc.;
– participare la Brainstorming și la ședințe săptămânale de review și planificare a activității;
– deplasări la instanțe și instituții publice din Cluj, București, și din alte localități;
– ordinea documentelor, pregătirea corespondenței și orice alte activități administrative de birou.

Trimite-ne CV-ul și o scrisoare de intenție la adresa de email [email protected], până în 1 mai 2023.
Interviurile se pot desfășura și înainte de data-limită, pe măsură ce candidații aplică pentru această poziție.

Anunțul este valabil pentru municipiul Cluj-Napoca.

* Anunțul expiră la data de 12 mai 2023

BĂNCILĂ, DIACONU și ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari | Litigii fiscale

BĂNCILĂ, DIACONU și ASOCIAȚII SPRL recrutează 2 (doi) avocați stagiari pentru practica de litigii fiscale.

Echipa noastră de litigii fiscale este plasată de către Chambers Europe şi Legal 500 în categoria „Tier 1” la categoria „litigii fiscale”, iar publicația International Tax Review a recunoscut rolul inovator al practicii prin includerea noastră în topul primelor cinci firme de avocatură din Europa la categoria “European Tax Innovator Firm of the Year” şi “European Tax Policy Firm of the Year”. Aceeași publicație ne-a inclus în 2019 în topul firmelor la categoria “Central and Eastern Europe Tax Controversy Firm of the Year”, fiind singura practică din România selectată pentru această categorie, în timp ce în 2017 a inclus echipa noastră în primele 5 firme de litigii fiscale din Europa la categoria “European Tax Disputes Firm of the Year Award”, alături de cele mai mari firme internaționale de avocatură din Europa.

În plus, tot în 2017, publicația Bloomberg a dedicat în cadrul Raportului privind preţurile de transfer un întreg articol unei hotărâri inovatoare obținute de practica noastră în fața instanțelor de judecată din România, sub titlul “Romania’s Hight Court Favors ArcelorMittal In Landmark Transfer Pricing Dispute”.

CA MEMBRU AL ECHIPEI NOASTRE vei avea oportunitatea de a te specializa într-o arie de drept aflată în permanentă dezvoltare, unde raționamentul juridic inovator și înțelegerea conceptelor economice și fiscale fac parte din activitatea de zi cu zi. În cadrul echipei noastre vei fi tratat ca un coleg, iar nu ca un subaltern, și vei fi mereu încurajat să te dezvolți și să îți exprimi punctul de vedere. Abordăm un stil de lucru flexibil și relaxat, însă pretindem maturitate și suntem exigenți în ceea ce privește calitatea muncii noastre. Suntem mândri că an de an obținem hotărâri judecătorești de referință în materie fiscală și suntem conștienți că ele sunt rodul excelentei colaborări între toți membrii echipei noastre.

Dacă te regăsești în această filosofie, cu siguranță ai un loc în echipa noastră.

CĂUTĂM AVOCAȚI STAGIARI CARE SĂ ÎNDEPLINEASCĂ URMĂTOARELE CRITERII
– o bună logică juridică, indiferent de experiența profesională dobândită;
– dorința de a învăța;
– bună cunoaștere a limbii engleze.

OFERIM
– onorariu competitiv;
– mediu de lucru flexibil și plăcut, orientat spre creștere profesională și învățare continuă;
– proiecte de anvergură și lucrul pentru companii de renume internațional;
– colaborarea cu colegi din cadrul societăților membre ale rețelei noastre globale;
– cursuri locale și internaționale;
– diverse alte beneficii – ex. acces la servicii private de sănătate.

CUM SĂ APLICI
Te invităm să ne trimiți CV-ul tău la adresa de e-mail: [email protected]

DESPRE NOI
Băncilă, Diaconu și Asociații SPRL este o societate de avocați cu peste 50 avocați în România, ce oferă servicii juridice complete, care includ atât servicii de consultanță juridică cât și asistență și reprezentare în fața instanțelor de judecată. Este membră a societăților din grupul Ernst & Young Global Ltd și face parte din rețeaua globală EY Law, în cadrul căreia lucrează peste 2400 de avocați în mai mult de 90 de jurisdicții.