CUNESCU, BALACIU & ASOCIAȚII recrutează avocaţi stagiari

CUNESCU, BALACIU & ASOCIAŢII recrutează avocaţi stagiari.

CRITERII DE SELECŢIE
– limba engleză (scris/vorbit) nivel avansat;
– promovarea examenului de admitere în Barou.

Vă rugăm transmiteţi CV la adresa: [email protected] sau fax 021.327.43.10.

Vom contacta pentru sesiunea de interviuri doar candidaţii selectaţi în baza documentaţiei transmise.

DESPRE CUNESCU, BALACIU & ASOCIAȚII
Cunescu, Balaciu și Asociații (CBA) a fost înființată în anul 1996 de Constantin Cunescu și Alina Anca Balaciu, fiind una dintre primele case de avocatură de business din București. CBA reprezintă în România zona de legal a rețelei internaționale de consultanță NEXIA International, făcând parte și din rețeaua specializată a firmelor de avocați ADVOC International.

* Anunțul expiră la data de 10 octombrie 2019

SPRING JURIDICAL & BUSINESS CONSULTING recrutează avocat definitiv

SPRING JURIDICAL & BUSINESS CONSULTING recrutează avocat definitiv.

Spring Juridical & Business Consulting împreună cu echipa sa de specialişti oferă servicii de asistenţă şi reprezentare juridică în majoritatea ariilor de practică ale dreptului civil, drept bancar, drept fiscal etc, precum şi servicii de consultanţă business care au drept scop protejarea intereselor clientului.

Spring Juridical & Business Consulting este o companie care creşte constant, se adaptează permanent la nou şi introduce noi servicii pentru a veni în întâmpinarea nevoilor clienţilor săi.

CANDIDATUL IDEAL
– avocat definitiv, cu experiență minim 5 ani în profesia de avocat defintiv;
– deține cunoștiințe solide de drept civil, procedură civilă, drept penal, procedură penală;
– excelente abilități de comunicare și capacitate mare de integrare într-un colectiv;
– deschidere şi disponibilitate spre un progres continuu;
– dă dovadă de acuratețe în redactarea documentelor;
– capacitate superioară de concentrare şi orientare către obiective şi sarcini;
– perseverenţă, responsabilitate şi integritate.

RESPONSABILITĂȚI
– reprezentare juridică în instanță (Judecătorie, Tribunal, Curte de Apel, secțiile civile și penale);
– redactare acte necesare asistării clienților în fața instanțelor;
– redactare cereri de chemare în judecată, întâmpinări, cereri de intervenție, etc;
– asistentă și reprezentare în fața organelor de cercetare penală.

OPORTUNITĂŢI
– onorariu foarte avantajos;
– un loc de muncă stabil într-o companie echilibrată;
– posibilitate de dezvoltare reală din punct de vedere profesional într-un cadru de profesionişti;
– locaţie exclusivistă în Bucureşti.

Aşteptăm CV-urile dvs. la adresa noastră de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 10 occtombrie 2019

NOTARIAT PIPERA | PLATON & MUNTEANU recrutează consilier juridic / operator PC / tehnoredactor

Societatea Profesională Notarială PLATON CORINA & MUNTEANU OVIDIU recrutează consilier juridic/ operator PC/ tehnoredactor.

Dacă eşti o persoană care vrea să evolueze, să îşi aprofundeze cunoştinţele în domeniul juridic, să dobândească noi abilităţi şi cunoştinţe atât în domeniul juridic, cât şi în domenii compatibile acestuia (de exemplu capacitatea de a relaţiona cu oamenii), te aşteptăm la interviu.

Despre noi: Suntem o societate profesională notarială formată dintr-o echipă de 7, fiind coordonată de 2 notari asociaţi. Sediul nostru este situat în cartier Pipera, în zona de nord a Bucureştiului, zonă aflată în plină dezvoltare.

MINIME CERINŢE DE LA UN POSIBIL ANGAJAT(Ă)
– studii superioare absolvite sau în curs (studiile desfăşurate în cadrul unei facultăţi de prestigiu constituie avantaj);
– să cunoşti foarte bine limba română şi limba engleză (cel puţin la nivel conversaţional);
– să ai un aspect îngrijit;
– să fii punctual;
– să ai cunoştinţe în operarea PC-ului (mai ales în Word);
– să ai viteză la tehnoredat;
– să fii capabil(ă) să te descurci în orice situaţie, iar când este cazul să ceri ajutor.

ÎŢI OFERIM
– mediu civilizat de lucru;
– pachet salarial care ţine pasul cu dezvoltarea dumneavoasta profesională;
– orar decent.

Dacă ţi-am atras atenţia şi crezi că îndeplineşti cerinţele noastre, trimite-ne CV-ul tău pe e-mail la adresa [email protected], în vederea stabilirii unui interviu la sediul biroului nostru.
Avem rugămintea de a verifica adresa biroului notarial înainte de a aplica pentru acest job.

Informaţii suplimentare pot fi solicitate la telefon: 0722 411 382

Anunțul este valabil pentru municipiul București și/sau judeţul Ilfov.

DUNCEA, ȘTEFĂNESCU & ASSOCIATES is looking for an attorney at law

Duncea Stefanescu

DUNCEA, ȘTEFĂNESCU & ASSOCIATES is looking for an attorney at law.

REQUIREMENTS
– passed the Bucharest Bar / INPPA final exam;
– 2-to-3-year experience in a prestigious law firm or in a multinational company (as in-house);
– excellent communication skills in Romanian; advanced knowledge of English is compulsory;
– analytical thinking, proactive attitude, involvement and consistency;
– good planning and computer skills (MS Office);
– technical skills and business oriented;
– open-minded and gregarious team player;
– willingness to build and pursue a sound legal career.

RESPONSIBILITIES
The professional will be dedicated (temporarily) to a particular customer of our law firm (major multinational corporation); will therefore render services at customer’s headquarters.
The initial tasks shall mainly include (i) performance of legal research on particular subjects, (ii) drafting notifications, short opinions, claims and/or different judicial requests, (iii) review / vetting of contracts of minor / average difficulty, (iv) drafting and submitting documents and attending meetings, (v) administrative assistance/ support to the legal team, such as monitorisation and updating / follow-up on various topics and drafting various reports requested by team members. He/ She will have to ensure the observance of professional quality standards.

BENEFITS
Remuneration package will be discussed and detailed during the last stages of the interviews.
Career opportunities are discussed in detail during the interview.

HOW TO APPLY
If this profile fits your background and if you are interested in becoming a member of our team, you are invited to send us your CV, in English, (inclusive of photo) and application letter (observing the deadline).
Only short-listed candidates will be contacted for interviews.
Application code (to be mentioned in e-mail “Subject” line): “Attorney-at-law”.
E-mail address: [email protected]

ONV LAW is looking for a junior lawyer | Business law

ONV LAW is looking for a junior lawyer to join our Business Law team.

We need a solid team player in our Business Law team.

ABOUT YOUR COLLEAGUES
You will be working with a dynamic young team, in a friendly, but business-oriented environment, in a firm that is committed to the personal and professional development of its people.
As a member of the team, you will be working closely with your colleagues and advise a wide range of private clients, companies as well as high-net-worth individuals, national and international investment funds, across a variety of industry sectors, such as telecom, retail, construction, energy, environment, financial services, and real estate.

ABOUT YOU
We would like you to be a quick learner, have an entrepreneurial spirit and a passion for the profession. We have a problem-solving integrated approach built around the business priorities of our clients, so you will have to learn to adapt quickly to new situations. Humour would certainly be an enjoyable plus.

YOU ALSO HAVE TO
– have recently passed the Bar exam (in 2018 or 2019);
– have a good knowledge of written and spoken English;
– have a solid knowledge of civil law;
– have a keen interest in commercial, employment and tax law and related matters.

A FEW MORE THINGS ABOUT OUR BUSINESS LAW TEAM
We have been involved in many corporate, restructurings, insolvency and litigation matters, small and large, and we capitalise on our extended experience to customise and implement the best approach for our clients.
All our lawyers in the Business Law department cover both advisory and dispute resolution work.
Our Business Law team has achieved rankings in IFLR 1000 guide for Corporate and Financial and is “best known for its corporate practice”, prompting clients to say in the latest edition of IFLR 1000 that they „are extremely happy with the work done by ONV LAW. They have a highly qualified team of professionals who are very responsive and straight-to-the point, while providing clear answers and value-for-money service.”
We also handle international projects through our membership in two international legal networks of independent law firms, Interlaw and Legal Netlink Alliance (LNA), present in more than 40 countries, so you will be working with highly skilled lawyers with diverse experience.

GET IN TOUCH
Please send your CV and cover letter (in English) to the following e-mail address: [email protected]
Only shortlisted candidates will be contacted for an interview.

ABOUT ONV LAW
ONV LAW is a Bucharest – based independent full-service law firm, advising and representing private individuals and companies in a variety of industry sectors such as telecom, retail, construction, energy, environment, financial services, real estate, national and international investment funds, and state-owned companies and local and central public authorities. All our lawyers cover both advisory and dispute resolution work, so when clients bring their matters to us, they benefit from integrated services of consultancy, litigation and arbitration.