IACOB & ALEXANDRU recrutează avocat stagiar

IACOB & ALEXANDRU

Societatea Civilă de Avocaţi IACOB & ALEXANDRU recrutează avocat stagiar.

Tip contract: Full Time / Normă ȋntreagă
Nivel de carieră: Entry Level / Primii 3 ani de experienţă

CANDIDATUL IDEAL
– are studii superioare ȋn domeniul juridic;
– abilităţi de comunicare, spirit de echipă;
– flexibilitate, eficienţă şi responsabilitate;
– utilizează cu ușurință construcții gramaticale complexe;
– limba engleză avansat (scris/vorbit);
– persoană organizată, dornică să înveţe lucruri noi și proactivă;
– spirit organizatoric;
– seriozitate și conștiinciozitate.
– punctualitate, seriozitate şi atenţie la detalii şi la respectarea termenelor;
– disponibilitate la deplasări.

RESPONSABILITĂŢI
– cercetări legislative şi documentare juridică pentru avocaţii societăţii;
Menţinerea relaţiilor de natură administrativă cu instituţiile publice, instanţele judecătoreşti, Registrul Comerţului, autorităţile cu atribuţii jurisdicţionale, notari publici şi executori judecătoreşti, traducători, organe ale administraţiei publice, precum şi a altor persoane juridice, inclusiv, dar fără a se limita la:
– depunere şi ridicare documente, studiu dosare aflate pe rol în instanţă şi la diverse instituţii;
– efectuarea operaţiunilor la Registrul Comerţului: depunere şi ridicare documente, plată taxe, obţinere informaţii, prezenţă în audienţă;
– depunere şi ridicare documente de la OSIM; monitorizări de baze de date;
– efectuarea diverselor operaţiuni la Administraţiile Financiare, Primării;
– orice alte deplasări impuse de natura activităţii desfăşurate în cadrul societăţii;
– activităţi de natură juridică şi administrativă specifică societăţii, precum, dar fără a se limita la ţinerea evidenţei documentelor interne;
– studierea temeinică a dosarelor încredinţate;
– urmărirea modificărilor legislative;
– redactarea de cereri, pregătire probatoriu;
– întocmirea şi evidenţa dosarelor societăţii;
– gestionarea activităţilor de traducere şi legalizare a actelor necesare în dosarele în care este implicat.

OFERTĂ
Bonusurile şi beneficiile se discută la interviu.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită un CV la adresa de e-mail: [email protected] – indicând ȋn subiect postul pentru care aplică.

* Anunțul expiră la data de 24 februarie 2020

IACOB & ALEXANDRU recrutează avocaţi definitivi | Consultanţă

Societatea Civilă de Avocaţi IACOB & ALEXANDRU recrutează avocaţi definitivi | Consultanţă.

CERINŢE PROFESIONALE
– avocat definitiv;
– cunoştinţe solide de drept civil, procesual civil şi societar, precum şi cunoștințe de dreptul muncii;
– experienţă în redactarea de contracte, opinii legale, notificări, somaţii şi participarea la negocieri;
– abilităţi de comunicare şi de negociere, spirit de echipă, flexibilitate, eficienţă şi responsabilitate;
– bun cunoscător al limbii române (scris și vorbit);
– cunoștinţe de limba engleză – nivel avansat (scris, citit, vorbit);
– persoană organizată, dornică să înveţe lucruri noi.

– redactarea de contracte, informări, opinii legale, note scrise, concluzii, etc;
– realizarea operaţiunilor ce ţin de autorizări și avize de la autorităţi;
– documentarea juridică în vederea formulării acţiunilor în instanţă;
– redactare/depuneri/ridicări cereri în instanţă şi la diverse instituţii;
– menţinerea constantă a relaţiilor cu instanţele judecătoreşti, precum şi cu celelalte autorităţi;
– reprezentare în fața clienţilor şi a diverselor autorități.

OFERTĂ

CRISTOFOR VLADU & ASOCIAŢII is recruiting a fully qualified lawyer

CRISTOFOR VLADU & ASOCIAŢII is recruiting a fully qualified lawyer.

REQUIREMENTS
– at least 2 years experience as fully qualified lawyer;
– excellent written and spoken English;
– a high level of professional interest in law and dedication to continuous learning and improvement;
– commitment and proactive attitude and positive approach to work;
– strong analytical ability, excellent research, writing and verbal communication skills, and commitment to client service;
– team worker, efficient, good communicator, flexible and adaptable;
– outstanding knowledge of civil law.

WE OFFER
– opportunity to work and develop in a professional team;
– close work with the managers in many corporate, employment and litigation matters;
– the opportunity to work in English and/or other languages for high profile clients and mandates across a variety of industry sectors;
– work/life balance.

If you are interested to work with us, please send your CV and motivational letter at: [email protected]

MERIDIAN AUTO recrutează avocat in-house

MERIDIAN AUTO recrutează avocat in-house.

– experienţă relevantă în domeniul dreptului comercial;
– foarte bune abilităţi de comunicare, relaţionare şi negociere;
– capacitate de analiză şi sinteză;
– persoană responsabilă, serioasă şi cu iniţiativă.

DESCRIEREA POSTULUI
– asigură consultanţă juridică de specialitate tuturor departamentelor;
– redactează cu acurateţe documentele contractuale privind relaţia societăţii cu clienţii persoane fizice sau juridice;
– revizuieşte şi avizează din punct de vedere juridic contractele necesare desfăşurării activităţii societăţii;
– reprezintă societatea în relaţia cu autorităţile statului;
– asigură relaţia cu instanţele judecătoreşti şi alte instituţii cu care societatea intră în contact.

OFERIM
– onorariu lunar cert şi bonusuri ocazionale;
– mediu de lucru profesionist şi o echipă orientată către succes;
– stabilitate şi dezvoltare profesională.

DESCRIEREA COMPANIEI
MERIDIAN AUTO este unul dintre cei mai performanţi concesionari ai mărcilor Dacia şi Renault, datorită valorilor care i-au guvernat evoluţia în cei peste 20 de ani de activitate din domeniul auto: excelenţă, profesionalism şi inovaţie.
Cu o preocupare continuă pentru furnizarea unor produse şi servicii la standarde înalte de calitate, am devenit atât o companie importantă din mediul de business din România, cât şi un partener de încredere pentru toţi clienţii şi colaboratorii noştri.

Persoanele interesate sunt invitate să trimită CV-ul la adresa: [email protected]