VERJEL TĂNASĂ & ASOCIAȚII recrutează avocat stagiar

VERJEL TĂNASĂ & ASOCIAȚII SCA se află în căutarea unui avocat colaborator stagiar, admis în Baroul București în anii 2020 sau 2021.

CERINȚE
– temeinică pregătire teoretică a materiilor dreptului civil și dreptului procesual civil;
– convingere și pasiune pentru profesia de avocat și pentru dreptul civil și procesual civil; interesul pe latura academică reprezintă un mare avantaj;
– încredere de sine, bună organizare și profundă chibzuință;
– dorința de a contribui la dezvoltarea societății;
– cunoștințe de operare Microsoft Office (Word, Excel, Outlook).

RESPONSABILITĂȚI
– cercetarea diferitelor probleme de drept;
– redactarea actelor procedurale în litigii de drept civil, administrativ sau în procedura insolvenței și reprezentare în fața instanțelor de judecată;
– consultanță în drept societar (furnizare opinii juridice, redactare contracte, operațiuni RECOM etc.);
– contribuții pe latură academică (redactarea unor articole sau studii, pregătirea temelor pentru Dialogurile juridice etc.).

DESFĂȘURAREA PROCEDURII DE SELECȚIE
– persoanele interesate vor fi invitate la o primă întâlnire de prezentare;
– în măsura în care există compatibilitate între așteptările ambelor părți, candidatul va fi informat despre oferta financiară și va fi invitat la o a doua întâlnire;
– dacă oferta financiară corespunde cerințelor candidatului, în cadrul celei de-a doua întâlniri vor fi verificate cunoștințele teoretice de drept civil și drept procesual civil ale acestuia;
– în funcție de rezultatele celei de-a doua întâlniri, candidatul va fi informat despre răspunsul final al procedurii de selecție.

DESPRE VTA
Verjel Tănasă & Asociații este o societate de avocatură tânără, aflată la început de drum. Nucleul societății constă în pasiunea pe care o împărtășesc Ana și Cristian pentru știința dreptului și provocările aduse de practicarea acestei profesii. Colaboratorii care se alătură echipei primesc șansa de a contribui la dezvoltarea unui proiect și de a îmbrățișa roadele sale pe măsura evoluției.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită CV-ul la adresa: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 7 februarie 2022

COMAN MÎNDRU POPESCU recrutează avocați stagiari

COMAN MÎNDRU POPESCU – SOCIETATE CIVILĂ DE AVOCAȚI recrutează avocați stagiari.

Societatea noastră oferă servicii juridice de cea mai înaltă calitate, într-o abordare modernă și eficientă.
Suntem profesioniști cu idei inovative și o experiență considerabilă, care se reflectă în multitudinea ariilor de expertiză pe care le acoperim. Dezvoltăm strategii care funcționează pentru că înțelegem cu adevărat sectoarele în care activăm.

Un alt atu al societății noastre îl reprezintă excelenta colaborare dintre membrii echipei, motiv pentru care ne dorim extinderea echipei cu avocați care să împărtășească același set de valori, să fie dornici să se dezvolte într-un cadru organizat, sub îndrumarea unor avocați cu o vastă experiență într-o gamă variată de domenii ale dreptului și să își cultive calitățile profesionale la cele mai înalte standarde.

NE DORIM CA NOUL COLEG CARE VA FACE PARTE DIN ECHIPA CMPLAW SĂ ÎNDEPLINEASCĂ URMĂTOARELE CERINȚE
– a promovat examenul de primire în profesia de avocat în sesiunea septembrie 2020 sau în sesiunea septembrie 2021;
– este bun cunoscător al limbii engleze;
– manifestă deschidere față de provocările și dinamismul specifice profesiei de avocat, față de lucrul în echipă și de flexibilitatea pe care o solicită activitățile specifice profesiei;
– este o persoană orientată către dezvoltarea sa profesională și personală în jurul unor valori precum responsabilitatea, onestitatea, respectul și scopul comun.

Așteptăm cu interes CV-urile dumneavoastră, însoțite de o scurtă scrisoare de intenție pe e-mail la adresa: [email protected]

COMAN MÎNDRU POPESCU recrutează avocat definitiv | Litigii

COMAN MÎNDRU POPESCU – SOCIETATE CIVILĂ DE AVOCAȚI recrutează avocat definitiv | Litigii.

– a promovat examenul de primire în profesia de avocat;
– are experiență în materia achizițiilor publice și în aria litigiilor civile;

Așteptăm cu interes CV-urile dumneavoastră pe e-mail la adresa: [email protected]