COUNSELORS recrutează avocat stagiar

COUNSELORS recrutează avocat stagiar.

Suntem interesați să colaborăm cu un avocat stagiar, preferabil din ultima sesiune de admitere.

POZIȚIA IMPLICĂ ACTIVITĂȚI ÎN SPECIAL ÎN DOMENIUL DREPTULUI IMIGRĂRILOR, SPRE EXEMPLU
– redactarea și întocmirea de dosare pentru obținerea avizelor de muncă pentru muncitori străini, aprobărilor pentru reunificare familie, certificatelor de înregistrare pentru cetățeni UE, permiselor de ședere pentru muncă, legături de familie sau activități comerciale etc.);
– relația cu diferite autorități publice, în special, structurile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrări, ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, notari, secțiile de poliție etc. (inclusiv deplasări la acestea);
– ținerea corespondenței prin telefon, e-mail și WhatsApp și întâlniri cu clienți străini vorbitori de lb. engleză;
– redactarea de contracte, adrese, notificări și alte acte juridice în limba engleză și română;
– redactarea de acte procesuale și reprezentare clienți în fața instanței.

Stăpânirea limbii engleze la un nivel ridicat, atât conversațional, cât și în scris, este necesară. Engleza juridică nu este necesară, se va învăța la locul de muncă.

Având în vedere că unele structuri teritoriale ale IGI/ ANOFM sunt în afara Bucureștiului, deținerea permisului de conducere categoria B este necesară. Când vor avea loc deplasări în afara Bucureștiului, mașina pentru deplasare se va pune la dispoziție de către noi.

Program: Luni-Vineri 9:00 – 18:00
Locație: Piața Romană, București

Dacă sunteți interesat, ne puteți contacta la 0721.364.149 și ne puteți transmite CV-ul la e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 12 iunie 2023

PADURARU BONCU GRIGORIU recrutează avocat definitiv | Consultanță

PADURARU BONCU GRIGORIU recrutează avocat definitiv pentru consultanță.

CERINŢE
– cunoştinţe solide de drept civil şi drept comercial – cu referire la dreptul contractelor, drept societar, insolvență, eventual drept fiscal;
– cunoasterea procedurilor în raport cu Registrul Comerțului;
– experienta în domeniul M&A reprezintă un avantaj în vederea cooptării în proiectele aflate în desfășurare;
– cunoaşterea la nivel avansat a limbii engleze, inclusiv engleză juridică, scris, citit vorbit;
– fluență şi acuratețe în redactarea documentelor juridice;
– responsabil, implicat, organizat, atent la detalii, spirit de echipă, inițiativă.

CV-urile se pot trimite la adresa: [email protected]
Numai candidaţii care îndeplinesc criteriile menţionate vor fi contactaţi pentru interviu.

Anunţul este valabil pentru municipiul Bucureşti.

* Anunțul expiră la data de 9 iunie 2023

BONDOC & ASOCIAȚII is looking for Senior Lawyers

Bondoc & Asociatii

BONDOC & ASOCIAȚII is looking for additional Senior Lawyers for its Real Estate/ Energy/ Commercial/ IT&C Practices.

Mixt profiles can also be accommodated.

WE EXPECT CANDIDATES WITH
– at least 4 years of professional experience in a reputable business law firm after admission to the lawyer profession;
– excellent comprehensive knowledge of Romanian law;
– in-depth analytical abilities, curiosity to learn and flexibility to adapt;
– strong communication skills (verbal and written) in English;
– a “can-do” attitude and teamwork profile.

WE OFFER
– exposure to complex and challenging local and cross-border projects for top clients in their industries;
– a career path in a growing firm;
– partners’ mentoring as well as a holistic view across practices, working closely together;
– a friendly atmosphere at work;
– attractive remuneration.

Are you interested to join our top team?
If so, please send your CV and letter of motivation (in English) to [email protected] (Ref. Real Estate/ Energy/ Commercial/ IT&C).

SILVIA NOVIȚCHI recrutează avocat stagiar

SILVIA NOVIȚCHI – CABINET DE AVOCAT recrutează avocat stagiar.

Domenii de practică: Drept Civil, Drept societar, Dreptul familiei și Drept penal.

CERINŢE MINIME PENTRU COLEGII CANDIDAŢI
– să dovedească cunoştinţe juridice teoretice de drept civil şi de drept procesual civil;
– cunoştinţele teoretice în domeniul dreptului penal reprezintă un avantaj;
– experienţă în pregătirea şi gestionarea de acţiuni în justiţie, pe întreg parcursul procesual;
– acurateţe în exprimare şi în redactarea cererilor de chemare în judecată, a întâmpinărilor, contestațiilor, notelor de şedinţă, concluziilor scrise, căilor de atac, etc;
– atenție la detalii, spirit de observație dezvoltat şi răbdare pentru lucru de research;
– abilitatea de a prioritiza şi eficientiza timpul de lucru şi de a respecta termenele prestabilite.

RESPONSABILITĂŢI
– cercetări legislative şi documentare juridică;
– menţinerea relaţiilor cu instituţiile publice;
– efectuarea de operaţiunilor la Registrul Comerţului;
– activităţi de natură juridică şi administrativă specifice cabinetului;
– studierea temeinică a speţelor încredinţate şi identificarea rapidă a celor mai bune soluţii juridice;
– urmărirea modificărilor legislative;
– redactarea de cereri de chemare în judecată, întâmpinări, pregătirea probatoriului şi reprezentarea în instanţă a clienţilor cabinetului;
– întocmirea şi evidenţa dosarelor cabinetului.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită CV-ul şi scrisoarea de intenţie la adresa: [email protected]