MURAR & ASOCIAŢII recrutează avocat stagiar

MURAR & ASOCIAŢII recrutează avocat stagiar.

Solicităm bune cunoștințe teoretice ale dreptului comercial și civil, precum și ale procedurii civile. De asemenea, este importantă o foarte bună cunoaștere a limbii române, ușurința şi fluența în exprimarea scrisă şi vorbită. Constituie un avantaj cunoașterea dreptului insolvenței, dreptului fiscal și administrativ.

Căutam persoane serioase, responsabile, care doresc crearea și dezvoltarea unei cariere în cadrul unei societăți de avocați specializată în materia dreptului afacerilor (drept fiscal, recuperare de creanțe, litigii și consultanță în materie comercială etc.).

SCPA MURAR & ASOCIAŢII este o societate de avocați înfiinţată în anul 2009 ce oferă servicii de consultanță și reprezentare juridică îndeosebi persoanelor juridice de drept privat ori public.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită cv-ul, redactat în limba română, la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 17 iulie 2023

OANCEA TRIFAN DUMITRAŞCU recrutează avocaţi

OANCEA TRIFAN DUMITRAŞCU SCA recrutează avocaţi.

ROLUL TĂU ÎN CADRUL ECHIPEI NOASTRE
În principal, vei desfăşura activitate de consultanţă, în mod individual sau în echipe mixte:
– vei oferi suport clienţilor societăţii în proiecte complexe, pentru asigurarea conformităţii cu cerinţele legale şi bunele practici aplicabile la nivel organizaţional;
– vei elabora politici şi proceduri interne, regulamente interne, contracte necesare în activitatea clienţilor societăţii;
– vei contribui la efectuarea de analize de diligenţa juridică şi vei elabora opinii juridice;
– este obligatoriu să ai cunoştinţe, cel puţin de un nivel mediu, privind funcţionarea societăţilor şi de dreptul muncii şi să ai capacitatea de înţelegere a diverse tipuri de business.

În subsidiar, vei desfăşura activitate de litigii şi reprezentare a clienţilor în faţa autorităţilor şi instituţiilor publice:
– vei participa la elaborarea strategiilor în litigii (litigiile pot cuprinde probleme din următoarele arii de drept:, în principal, drept comercial; în subsidiar, dreptul muncii, drept imobiliar, drept administrativ);
– vei reprezenta sau asista clienţii în faţa instanţelor de judecată.

CE NE DORIM SĂ AI
– experienţă în avocatura de business (între 1 an şi 5 ani);
– cunoştinţe de limba engleză – nivel avansat (cunoştinţele de limba italiană/spaniolă/franceză sau alte limbi străine reprezintă un avantaj);
– să fii o persoană organizată, responsabilă şi adaptabilă situaţiilor noi şi spontane;
– să fii o persoană orientată spre satisfacerea nevoilor clienţilor;
– să îţi placă să înveţi continuu şi să fii la curent cu noutăţile juridice de interes pentru clienţii societăţii;
– să fii o persoană diplomată şi orientată spre soluţionarea problemelor;
– să îţi placă să lucrezi în echipă.

CE OFERIM
– flexibilitate şi mediu de lucru prietenos;
– un birou nou şi modern, într-o zonă accesibilă;
– acces la cărţi juridice şi de dezvoltare profesională/personală puse la dispoziţie în cadrul biroului;
– acces la platforme online cu webinarii şi alte materiale utile dezvoltării cunoştinţelor aferente domeniului juridic şi dezvoltării personale;
– instruire şi îndrumare;
– oportunitatea de a contribui la proiecte complexe din diverse industrii;
– beneficii în funcţie de vechimea dobândită în echipă (work remote, zile suplimentare libere etc).

CV-urile se transmit pe adresa de e-mail: [email protected]

RĂDULESCU & MUȘOI recrutează avocaţi

RĂDULESCU & MUȘOI recrutează colegi pentru echipa de Arbitraj, Soluţionarea disputelor & Insolvenţă.
Dacă ești o persoană foarte bine organizată, ai abilități bune de comunicare și relaționare și vorbești limba engleză la nivel avansat, te invităm să ni te alături.

CERINŢE
– studii superioare absolvite în drept;
– experiența relevantă în litigii comerciale, contencios administrativ și arbitraj de minim 2-5 ani;
– persoană disciplinată, creativă, organizată, orientată către rezultate, cu capacitate de analiză, sinteză, atenție la detalii;
– bun cunoscător al limbii engleze;
– cunoștințe avansate de operare PC (Pachet Office);
– disponibilitate pentru deplasări la instanţe în afara Bucureștiului;
– persoană responsabilă, serioasă, motivată, rezistentă la stres;
– foarte bune abilități de comunicare și lucru în echipă.

RESPONSABILITĂȚI
Redactarea de acte juridice, opinii, rapoarte, reprezentarea clienților în fața instanțelor și a autorităților statului, analizarea diverselor probleme juridice ale clienților în vederea găsirii celor mai bune soluții.

OFERTĂ
– o schemă de onorarii motivantă;
– posibilitatea de a lucra în cadrul unei echipe tinere cu perspectivă de dezvoltare profesională;
– posibilitatea de promovare.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită CV-ul pe adresa de email: [email protected]