REFF & ASSOCIATES is looking for a Lawyer | Corporate, M&A

REFF & ASSOCIATES is looking for a Lawyer | Corporate, M&A.

WHO WE’RE LOOKING FOR
– Law school graduate and Bar membership;
– 2-4 years of professional experience in a top business law firm, with significant involvement in corporate M&A transactions (transaction structuring, negotiation, joint ventures, restructurings) due diligence and related advisory on corporate law matters;
– in-depth knowledge of civil and commercial law, contract law and corporate governance rules;
– sound legal reasoning, thoroughness, versatility, ability to work on multiple projects, legal writing skills;
– fluency in written & spoken English is a must, any other foreign language is an advantage.

A LAWYER IN OUR TEAM
– provides comprehensive commercial consultancy, transaction and advisory services to deliver fully integrated expert solutions on a national and global basis;.
– is involved in all stages of a project, from initial discussions with prospect, proposal development, analysis, structuring, drafting, negotiations and implementation;
– works in a dynamic and competitive environment, which preserves a collegial culture;
– has access to the rich local and global research and training resources of our network.

Reff & Associates | Deloitte Legal has a team of 70 lawyers and is recognized as a leading law firm in Romania for the quality of services and ability to deliver solutions on complex legal matters. The areas of practice include banking and finance, capital markets, competition law, employment law, energy and environment law, insolvency law, legal management consulting, litigation, mergers and acquisitions, public sector, real estate.
Reff & Associates is independent law firm in accordance with the Bucharest Bar rules and is a member of Deloitte Legal, a global network with more than 2,500 lawyers in 80 countries. The continuous and consistent involvement of Reff & Associates in landmark transactions are recognized also by the international legal guides and EMEA Legal 500 ranks Reff & Associates as a leading law firm in Romania and particularly recommends its lawyers for their expertise in Real Estate and Construction, Banking & Finance, Commercial, Corporate and M&A, Employment, Tax & Commercial Litigation, Competition Law, PPP and Public Procurement and TMT.

RECRUITMENT JOURNEY
We thank all applicants in advance for submitting their resumes but please note that only those candidates selected for an interview will be contacted.
Working for Reff & Associates (reff-associates.ro)

* Anunțul expiră la data de 27 martie 2024

CEE Attorneys / BOANȚĂ, GÎDEI & ASOCIAȚII recrutează avocat junior | Corporate, M&A

CEE Attorneys / BOANȚĂ, GÎDEI & ASOCIAȚII recrutează un avocat junior care să se alăture practicii noastre de Commercial, Corporate and M&A.

Credem în lucrurile simple dar eficiente, așa că procesul nostru de recrutare reflectă această abordare. Suntem adepții discuțiilor relaxate, informale, evităm clișeele și formalitățile care ar îngreuna procesul.

Ne dorim ca interviurile cu partenerii să fie o experiență plăcută de ambele părți și nu doar încă o activitate de bifat. Un proces în care suntem pe deplin implicați și deschiși în a oferi răspunsurile de care ai nevoie despre firmă, activitățile și proiectele noastre, ca să explorăm dacă ne potrivim și putem lucra bine împreună.

Indiferent dacă vei alege sau nu să vii alături de noi, credem că este la fel de important ca întrevederea să fie pentru fiecare dintre noi o experiență de învățare, dincolo de satisfacția de a fi aflat lucruri interesante. Ne place să întâlnim personalități diferite, să vorbim în detaliu despre planurile tale de carieră și de viitor, în încercarea de a găsi interese comune pe baza cărora să colaborăm pe termen lung.

POȚI DEVENI COLEGUL NOSTRU DACĂ
– ești licențiat(ă) a(l) unei facultăți de drept bine cotate printre instituțiile de învățământ din țară (sau din străinătate, desigur) și ai fost admis(ă) în Barou;
– stăpânești foarte bine aspectele de drept civil și drept societar și comercial;
– experiența anterioară într-o firmă de avocatură de talie medie sau mare reprezintă un avantaj;
– ai un mod de lucru organizat, care reflectă abilitatea de a redacta documentația juridică într-o manieră coerentă, structurată și la obiect, fundamentată pe o analiză juridică riguroasă;
– te consideri o persoană deschisă, pragmatică, creativă și orientată pe comunicarea în mod onest și plăcut;
– cunoști foarte bine limba engleză; dacă vorbești și alte limbi străine ai deja un atu considerabil față de alți candidați;
– te poți adapta cu ușurință într-un alt mediu de lucru, ești deschis la nou și la explorarea ideilor și proiectelor diverse și inovatoare.

DACĂ VOM FI COLEGI, ÎȚI PUTEM OFERI
– un altfel de mediu de lucru: suntem diferiți pentru că noi credem mai mult în a împărtăși, decât în a concura între noi: oferim transparență, onestitate, încredere – suntem acei colegi simpatici și prietenoși pe care ți i-ai dorit mereu;
– o atmosferă informală și plăcută, care să ne permită să colaborăm bine în echipă și să ne exprimăm individualitatea;
– onorarii și bonusuri atractive, potrivite experienței, competenței, abilităților și rezultatelor, care să te motiveze să lucrezi alături de noi pe termen lung, să te dezvolți pe plan profesional și personal;
– o relație de colaborare autentică, întemeiată pe loialitate și respect pentru valorile și ideile colegilor noștri;
– chiar dacă suntem la distanță de colegii noștri din regiune, suntem o echipă unită și asigurăm acces la diverse resurse și inițiative din regiune, precum și șansa de a colabora în proiecte transfrontaliere inovatoare;
– un spațiu în care încurajăm abordările inovatoare, schimbul de idei noi și folosirea tehnologiei;
– un mediu în care prețuim echilibrul dintre viața profesională și cea personală.

Așteptăm cu interes CV-ul tău la adresa [email protected], până pe 29 martie 2024.

* Anunţul expiră la data de 27 martie 2024

ROMPATENT DESIGN recrutează Consilier | Proprietate industrială

ROMPATENT DESIGN recrutează consilier în Proprietate industrială.

DESCRIEREA POSTULUI
Suntem în căutarea unui nou membru al echipei care să livreze repede şi la cele mai înalte standarde de competenţă profesională consultanţă juridică în materia proprietăţii industriale clienţilor noştri.
Candidatul trebuie să aibă diplomă de consilier în proprietate industrială, emisă de OSIM, pentru mărci şi indicaţii geografice, brevete de invenţie şi desene şi modele industriale şi să nu fie membru al Camerei Naţionale al Consilierilor în Proprietate Industrială sau poate avea calitatea de avocat.

RESPONSABILITĂŢI
– interacţiune permanentă cu partenerii de afaceri ai companiei;
– întocmirea lucrărilor în termenele stabilite de conducerea companiei;
– reprezentarea în faţa OSIM/EUIPO/WIPO în procedurile specifice Legii Mărcilor;
– reprezentarea în faţa instanţelor de judecată în litigiile specifice proprietăţii industriale;
– cunoaşterea temeinică a legislației naționale și europene în domeniul proprietății industriale.

ABILITĂȚI ȘI CALIFICĂRI
– experiență de minim 5 ani în domeniul proprietății industriale (mărci, desene, brevete);
– studii juridice, de preferat urmate în cadrul unei facultăți de stat;
– excelente abilități de comunicare și cunoaşterea limbii engleze la nivel avansat;
– cunoștințe de operare PC (MS Office);
– abilități organizatorice și de stabilire a priorităților, capacitate de a lucra la mai multe proiecte concomitent, proactiv.

Aplicanţii ne pot trimite CV-ul la adresa de email [email protected], urmând apoi a fi contactaţi de către noi pentru a răspunde unui set de întrebări.

CĂTĂLIN VIŞAN & MANUEL ANDREI DORCIOMAN recrutează consilier juridic | Executare silită

BEJA CĂTĂLIN VIŞAN & MANUEL ANDREI DORCIOMAN recrutează consilier juridic | Executare silită.

Candidatul ideal este o persoană activă, organizată, competitivă, care deţine cunoștințe și abilități de operare PC, în special WORD, EXCEL, OUTLOOK.
Experienţa în cadrul unui birou de executori judecătoreşti pe o poziţie de consilier juridic şi cunoaşterea aplicaţiei Executor It reprezintă un avantaj.

Candidatul selectat va face parte dintr-o echipă de analiză a dosarelor de executare silită.

PRINCIPALELE RESPONSABILITĂŢI
– gestionează portofoliul de dosare alocat de către executorul judecătoresc sau superiorul ierarhic desemnat de executorul judecătoresc;
– emite şi comunică toate actele, documentele precum şi corespondenţa din dosarele alocate cu respectarea dispoziţiilor legale legate de forma şi conţinutul acestora, cu respectarea termenelor procedurale;
– efectuează toate formele de publicitate solicitate de lege pentru procedura de executare silită;
– efectuează verificări periodice ale debitorilor urmăriţi pentru identificarea bunurilor cu care aceştia figurează. Întreprinde toate demersurile necesare pentru urmărirea tuturor bunurilor aflate în patrimoniul debitorilor şi recuperarea cu celeritate a creanţei urmărite;
– păstrează relaţia directă cu debitorii din dosarele gestionate, obţine de la aceştia toate informaţiile legate de bunuri, venituri, documente de proprietate, etc, încheie angajamente de plată cu acordul prealabil al executorului judecătoresc şi al creditorului;
– monitorizează încasările din dosarele gestionate, plăţile efectuate de către debitori şi respectarea angajamentelor de plată, identifică noi soluţii pentru recuperarea rapidă şi integrală a creanţelor urmărite;
– monitorizează zilnic corespondenţa primită în dosarele gestionate, introduce în Baza de date individuală răspunsurile primite şi decide cu privire la măsurile aplicabile în funcţie de situaţie;
– completează zilnic Baza de date individuală cu informaţiile despre operaţiunile zilnice efectuate sau modificările aduse în portofoliul instrumentat;
– transmite instanţelor şi altor entităţi abilitate de lege, în forma solicitată şi prevăzută de lege documentele solicitate din dosarele instrumentate;
– gestionează relaţia cu creditorul din punct de vedere al informărilor periodice legate de stadiul dosarelor de executare silită. Oferă creditorilor toate informaţiile solicitate în legătură cu procedura din dosarele gestionate, cu respectarea termenelor contractuale şi a formei de raportare stabilite cu aceştia.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită un Curriculum Vitae la adresa de e-mail: [email protected]

Anunțul este valabil pentru municipiul București și/sau judeţul Ilfov.