LIVESCU & ASOCIATII is looking for „Z” | Junior Lawyers

LIVESCU & ASOCIAŢII IS LOOKING FOR

Z

Dragă generaţie “Z”, am auzit despre tine că poţi să…“mişti Luna”, dar că, pentru asta, ai nevoie de un punct de sprijin.

CE OFERIM?
– Provocări profesionale, inclusiv prin posibilitatea de a participa la unele dintre cele mai interesante cauze aflate pe rolul instanțelor.
– Oportunitate de a aborda domenii relativ noi sau prea puţin explorate în practica internă, cum ar fi Dreptul Uniunii Europene și Dreptul european al drepturilor omului şi nu în ultimul rând contencios constituţional.
– Onorarii motivante, cu posibilitatea de a creşte în mod substanțial în funcție de implicare, evoluție şi performanțe.
– Suport pentru atingerea excelenței în profesie.
– Progresul și succesele voastre le vom promova cu bucurie. Depinde de voi.

CE CĂUTĂM?
– Avocați stagiari sau „proaspeți” absolvenți motivaţi pentru a atinge excelenţa în profesie.
– Responsabilitate, perseverenţă, disponibilitate, adaptabilitate, dedicaţie, integritate.

ÎNCOTRO NE ÎNDREPTĂM?
– Scopul nostru este de a consolida o firmă de avocați de referință. Nu cea mai mare, pentru că mărimea firmei nu reprezintă pentru noi un scop în sine, dar aspirăm ca practicile noastre să fie de referință pentru alți avocați precum şi pentru alți profesionişti ai dreptului.
«Lupta pentru DREPT» stă la temelia modului nostru de a ne exercita profesia de avocat.

ÎNCOTRO VREŢI SĂ MERGEŢI?
Dragă generație „Z”, dragi avocați stagiari sau candidați, dacă vă regăsiți în cele de mai sus, vă place provocarea unui astfel de «drum» şi vă gândiţi să-l parcurgem împreună, puteţi să trimiteţi scrisoare de intenţie și CV la adresa [email protected]
Se primesc aplicații inclusiv de la candidați la profesia de avocat, sub rezerva promovării examenului de primire în profesie.

* Anunțul expiră la data de 19 august 2024

LIVESCU & ASOCIAŢII recrutează avocați definitivi | Litigii

CĂUTĂM LITIGATORI & MAI MULT DECÂT ATÂT

LIVESCU & ASOCIAŢII recrutează avocați definitivi cu experiență practică în litigii.
Toate aplicațiile vor fi tratate cu deplină confidențialitate.

CE OFERIM?

CE CĂUTĂM?
– Avocați cu dorință de învățare continuă, proactivi, motivaţi pentru a atinge excelenţa în profesie.

– Dacă vă regăsiți în cele de mai sus, vă place provocarea unui astfel de «drum» şi vă gândiţi să-l parcurgem împreună, puteţi să trimiteţi scrisoare de intenţie și CV la adresa [email protected]

CEE Attorneys / BOANȚĂ, GÎDEI & ASOCIAȚII recrutează avocat junior | Drept imobiliar

CEE Attorneys / BOANȚĂ, GÎDEI & ASOCIAȚII recrutează un avocat junior care să se alăture practicii noastre de Drept imobiliar.

Credem în lucrurile simple dar eficiente, așa că procesul nostru de recrutare reflectă această abordare. Suntem adepții discuțiilor relaxate, informale, evităm clișeele și formalitățile care ar îngreuna procesul.
Ne dorim ca interviurile cu partenerii să fie o experiență plăcută de ambele părți și nu doar încă o activitate de bifat. Un proces în care suntem pe deplin implicați și deschiși în a oferi răspunsurile de care ai nevoie despre firmă, activitățile și proiectele noastre, ca să explorăm dacă ne potrivim și putem lucra bine împreună.
Indiferent dacă vei alege sau nu să vii alături de noi, credem că este la fel de important ca întrevederea să fie pentru fiecare dintre noi o experiență de învățare, dincolo de satisfacția de a fi aflat lucruri interesante. Ne place să întâlnim personalități diferite, să vorbim în detaliu despre planurile tale de carieră și de viitor, în încercarea de a găsi interese comune pe baza cărora să colaborăm pe termen lung.

POȚI DEVENI COLEGUL NOSTRU DACĂ
– ești licențiat(ă) a(l) unei facultăți de drept bine cotate printre instituțiile de învățământ din țară (sau din străinătate, desigur) și ai fost admis(ă) în Barou;
– stăpânești aspectele de drept civil (în special domeniul imobiliar) și drept comercial;
– experiența anterioară într-o firmă de avocatură de talie medie sau mare reprezintă un avantaj;
– ai un mod de lucru organizat, care reflectă abilitatea de a redacta documentația juridică într-o manieră coerentă, structurată și la obiect, fundamentată pe o analiză juridică riguroasă;
– te consideri o persoană deschisă, pragmatică, creativă și orientată pe comunicarea în mod onest și plăcut;
– cunoști foarte bine limba engleză; dacă vorbești și alte limbi străine ai deja un atu considerabil față de alți candidați;
– te poți adapta cu ușurință într-un alt mediu de lucru, ești deschis la nou și la explorarea ideilor și proiectelor diverse și inovatoare.

DACĂ VOM FI COLEGI, ÎȚI PUTEM OFERI
– un altfel de mediu de lucru: suntem diferiți pentru că noi credem mai mult în a împărtăși, decât în a concura între noi: oferim transparență, onestitate, încredere – suntem acei colegi simpatici și prietenoși pe care ți i-ai dorit mereu;
-o atmosferă informală și plăcută, care să ne permită să colaborăm bine în echipă și să ne exprimăm individualitatea;
– onorarii și bonusuri atractive, potrivite experienței, competenței, abilităților și rezultatelor, care să te motiveze să lucrezi alături de noi pe termen lung, să te dezvolți pe plan profesional și personal;
– o relație de colaborare autentică, întemeiată pe loialitate și respect pentru valorile și ideile colegilor noștri;
– chiar dacă suntem la distanță de colegii noștri din regiune, suntem o echipă unită și asigurăm acces la diverse resurse și inițiative din regiune, precum și șansa de a colabora în proiecte transfrontaliere inovatoare;
– un spațiu în care încurajăm abordările inovatoare, schimbul de idei noi și folosirea tehnologiei;
– un mediu în care prețuim echilibrul dintre viața profesională și cea personală.

Așteptăm cu interes CV-ul tău la adresa [email protected], până la data de 2 august 2024.

* Anunţul expiră la data de 19 august 2024

COJOCARU & ASOCIAȚII recrutează avocat

COJOCARU & ASOCIAȚII este o societate de avocatură ce oferă clienților săi servicii de consultanță juridică, precum și asistență și reprezentare juridică în fața instanțelor de judecată.

CĂUTĂM AVOCAT CARE SĂ ÎNDEPLINEASCĂ URMĂTOARELE CONDIȚII
– deține cunoștințe solide de drept civil, drept comercial, drept administrativ și drept procesual civil;
– are experiență în acordarea de asistență și reprezentare juridică în fața instanțelor de judecată;
– disponibilitate pentru deplasări în țară;
– cunoștințe avansate de limbă engleză (cunoașterea unei alte limbi de circulație internațională reprezintă un avantaj);
– are o atitudine orientată spre găsirea de soluții;
– este un bun comunicator și are spirit de echipă;
– este membru al Baroului București.

ATRIBUȚII
– redactare acte necesare asistării clienților în fața instanțelor – cereri de chemare în judecată, întâmpinări, cereri de intervenție, etc.;
– redactarea de analize/rapoarte juridice, corespondență juridică;
– urmărirea dosarelor și informarea clienților cu privire la stadiul acestora;
– alte activități juridice.

OFERIM
– mediu de lucru prietenos;
– program flexibil;
– onorariu competitiv;
– oportunitatea de a fi implicat în dosare complexe.

Așteptăm CV-urile la adresa: [email protected]
Vă rugăm să aveți în vedere că vom contacta exclusiv candidații selectați.

* Anunțul expiră la data de 18 octombrie 2024