NCH Capital recrutează head of legal

NCH CAPITAL Inc. WILMINGTON – Sucursala București recrutează avocat definitiv – in house, cu experiență juridică de minimum 10 ani, pentru un post ce implică coordonare și management juridic în cadrul unuia din cele mai importante fonduri de investiții ce activează în piața din România.

Persoanele care dețin cel puțin o experiență relevantă de management și coordonare a unui departament juridic (minimum 2 ani ca Managing Associate / Head of Legal Department) și sunt interesate de o colaborare de lungă durată, cu oportunități de dezvoltare în variate arii de practică, sunt invitate să trimită un CV la adresa de e-mail: [email protected]

UN MANAGER JURIDIC ÎN CADRUL NCH CAPITAL
– este implicat în proiectele echipei coordonate, precum și în proiecte majore ale fondului, atunci când acestea necesită consultanță juridică multidisciplinară și/sau reprezentare în fața autorităților/instituțiilor publice din România și nu numai;
– coordonează în mod direct sau cu sprijinul celorlalți membri ai echipei proiecte și dosare în care sunt implicate companii din cadrul grupului;
– oferă consultanță juridică integrată în context organizațional, cu aplecare deosebită asupra businessului clientului;
– colaborează cu toate departamentele relevante în cadrul unei companii (financiar-contabil/operațional/investiții/HR/alte departamente juridice);
– consiliază și păstrează contact permanent cu directorii companiilor din cadrul grupului și cu top-managementul fondului.

CANDIDATUL IDEAL
– trebuie să fie un bun cunoscător al practicii de litigii din România;
– are cunoștințe juridice temeinice și a activat în mai multe arii de practică juridică, cum ar fi: imobiliar, contracte, societar, comercial, internet, fuziuni și achiziții;
– are capacitatea de a decide și reacționa rapid în împrejurări care presupun acordarea de consultanță ad-hoc sau adoptarea unei decizii imediate;
– a mai activat sau are cunoștință de activitatea organizațională a unui grup de societăți;
– înțelege cu ușurință și are capacitatea de a extrage rapid informațiile relevante din proiectele gestionate de ceilalți membri ai echipei, oferind suport în adoptarea de strategii și decizii juridice adecvate cauzei;
– este persuasiv și deține excelente abilități de comunicare și lucru în echipă;
– deține cunoștințe avansate de limbă engleză.

Anunţul este valabil pentru municipiul Bucureşti.

* Anunțul expiră la data de 13 decembrie 2017

TITU EUGEN recrutează avocat stagiar și studenți

TITU EUGEN recrutează avocat stagiar și studenți.

RESPONSABILITĂȚI
– reprezentarea în fața instanțelor de judecată / urmărire penală / Registrul Comerțului;
– redactare diverse documente juridice.

CERINȚE
– este necesară înscrierea în Barou;
– disponibilitate la deplasări și rezistență la stres;
– capacitate de adaptare, spirit de echipă;
– capacitate de muncă susținută.

CV-urile vor fi trimise la adresele de e-mail: [email protected] și [email protected]

KINSTELLAR is recruiting an employment lawyer

Kinstellar

KINSTELLAR is recruiting an employment lawyer with 3–4 years of practical experience in Bucharest.

Kinstellar is a full-service firm, with particularly strong finance, M&A/corporate, competition, private equity, energy, dispute resolution (including white-collar) and real estate practices. We take on the most complex and high profile assignments from some of the world’s most successful companies, who expect the highest level of service and expertise. We have built our reputation by exceeding their expectations.

THE IDEAL CANDIDATE WILL MEET THE FOLLOWING CRITERIA
– has a law degree from a reputable Romanian university and at least three (3) to four (4) years of practical experience in the employment practice; any additional practice area expertise would be beneficial and will bring additional value;
– finds motivation in working on complex transactions for international clients and global law firms;
– is flexible and wants to work in a team that is praised for the consistently high quality of their work;
– is a team player with passion for excellence;
– has full professional proficiency in English.

The job will involve client facing and matter management responsibilities from the outset to completion projects, and will involve responsibility for multiple projects at any given time.

WE OFFER
– professional development in a leading CEE law firm;
– a modern and dynamic work environment;
– development across practice groups and jurisdictions;
– competitive compensation.

INFORMATION FOR THE APPLICANT
As a law firm providing premium legal services, we have a vested interest to ensure that our people have the best opportunities for professional development. We invest significantly in knowledge, learning and professional development.

HOW TO APPLY
We are looking for the best and brightest to help us continue to grow. If that sounds like something you would like to be a part of, please, send your application (CV focused on describing the practical employment experience and cover letter) in English to Manuela Leptiher, Regional / Bucharest HR Manager at: [email protected]
Please specify the position you are applying for.
All applications will be treated with strict confidentiality.