NNDKP is recruiting experienced lawyer | Competition

NESTOR NESTOR DICULESCU KINGSTON PETERSEN is recruiting experienced lawyer | Competition.

We are looking for a talented and highly-motivated lawyer with a strong professional background, communication and analytical skills, able to work well both with colleagues and the firm’s clients, who is committed to further developing the career as a competition lawyer.

So if you feel you are ambitious, talented and enthusiastic, this is the place for you, and we are happy to receive your application.

Our Competition team delivers the full range of competition law advice and representation in investigations, be they focused on cartels, abuse of dominance or other restrictive practices, as well as in related court challenges (either national or EU courts), transaction structuring and business operations, competition compliance, merger clearance, unfair competition and state aid projects.

REQUIREMENTS
– more than three years of effective practical experience in competition law;
– adequate knowledge of competition law; postgraduate/master degree in competition law is a plus;
– a very good command of English is a must; an additional foreign language is a plus;
– very good research, writing and communication skills;
– pro-active attitude, team player.

If you are interested in joining a successful team, please send your resume to our HR Director at: [email protected]
If this role isn’t quite right for you but you are looking for a new position, please contact us for a confidential discussion on your career.

Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen is a promoter of business law in Romania. The firm, together with its specialized tax arms, has a team comprised of more than 150 attorneys and tax consultants. With offices in Bucharest, Cluj-Napoca, Timisoara and Brasov, NNDKP offers full-service and integrated legal and tax advice to companies from diverse industry sectors. In addition, NNDKP represents Romania in some of the most prestigious international professional alliances – Lex Mundi, World Services Group – and is a founding member of the South East Europe Legal Group (SEE Legal). The firm is constantly top-ranked in all practice areas by the reputed international guides Chambers & Partners, Legal500 and IFLR 1000.

For more information about our Competition and State Aid Practice, please visit https://www.nndkp.ro/what-we-do/legal-counseling/competition/

* Anunțul expiră la data de 20 februarie 2020

CARLESSO LAW FIRM recrutează un / o secretar(ă)

CARLESSO LAW FIRM recrutează un /o secretar(ă).

Postul este disponibil imediat pentru sediul din București situat în Strada Popa Savu, nr. 78 (Piaţa Charles de Gaulle) Aviatorilor.

RESPONSABILITĂȚI
– preluarea și tratarea apelurilor telefonice (după caz, în română, franceză și engleză);
– primirea clienților, organizarea întâlnirilor, pregătirea sălilor de conferință, organizarea agendei generale și a avocaților, în special;
– pregătirea sau prelucrarea corespondenței externe, a dosarelor clienților;
– gestionarea administrativă a dosarelor (imprimare, scanare, clasare, arhivare și/sau deschidere de noi dosare);
– sub coordonarea unui avocat, redactare de corespondență și/sau completare de eventuale formulare juridice simple;
– preluarea corespondenței (ieșiri / intrări).

CUNOȘTINȚE
– abilități de utilizare a calculatorului (pachetul Microsoft Office, Outlook, Internet);
– ușurință de exprimare și scriere corectă în limba română;
– bună cunoaștere a limbilor franceză și engleză (scris și vorbit);
– autonomie și rigoare în muncă, reactivitate;
– excelente abilități relaționale, polivalență și adaptabilitate.

EXPERIENȚĂ
Experiența de minimum un an într-o poziție similară reprezintă un avantaj.

CE OFERIM
– salariu motivant, posibilități de dezvoltare;
– cursuri de formare;
– bonuri de masă;
– tipul de job: full time, CIM.

DESPRE NOI
CARLESSO LAW FIRM, cu o experiență de peste 10 de ani în piața din România, oferă servicii complete de consultanță și reprezentare juridică pentru companii în cadrul proceselor de pătrundere pe piață sau de dezvoltare locală. Cu o echipă formată din 4 avocați având o solidă formare profesională și o practică semnificativă pentru clienți din diverse domenii de activitate, CARLESSO LAW FIRM beneficiază de o expertiză recunoscută în drept societar şi comercial, M&A, achiziții publice, drept imobiliar, drept fiscal, dreptul muncii, GDPR, litigii și arbitraj comercial.

Trimiteți CV și o scrisoare de intenție la: [email protected]