CARGUS recrutează avocat definitiv

CARGUS, una dintre cele mai importante companii din domeniul serviciilor de curierat şi transport din România, cu o experienţă de 30 de ani pe piaţa locală, recrutează avocat definitiv – nivel mediu de experiență (5-7 ani).

RESPONSABILITĂȚI
– acordarea asistenței juridice necesare companiei atât în cadrul dosarelor de consultanță cât și în ceea ce privește dosarele de instanță (redactare documente specifice avocaturii de consultanță/litigiilor, cercetări juridice etc.);
– oferirea de consultanță juridică/opinii juridice cu privire la chestiunile curente apărute în derularea activității companiei, precum și cu privire la proiectele strategice;
– asigurarea relației cu departamentele și cu membrii managementului companiei, cu autoritățile și instituțiile publice, precum și cu reprezentanți ai profesiilor juridice conexe;
– reprezentarea companiei în instanță sau în fața autorităților publice/private atunci când se impune;
– reprezentarea intereselor companiei în orice alte situații este necesar.

CERINȚE
– avocat definitiv înscris în Baroul București, având experiență anterioară în avocatura de consultanță și litigii;
– cunoștințe teoretice și practice solide de drept civil și comercial;
– experiența în dreptul proprietății intelectuale, IT și/sau dreptul muncii constituie un avantaj;
– cunoștințe avansate de limba engleză (scris și vorbit);
– computer: instrumente Microsoft Office (Word, Excel, Power Point); Internet – acces la baze de date; utilizarea diferitelor motoare de căutare și programe legislative;
– orientarea către o abordare constructivă, proactivă;
– capacitatea de prioritizare și sinteză;
– excelente abilități de comunicare;
– atitudine pozitivă, organizare, flexibilitate, adaptabilitate situațiilor de tip deadline;
– abilitate de a lucra și de a lua decizii atât în echipă cât și independent;
– confidențialitate și discreție;
– colaborarea va avea la bază un contract de asistență juridică (exclus contract individual de muncă), prin urmare anunțul se adresează candidaților având/dispuși să aibă forma de exercitare a profesiei Cabinet Individual de Avocat.

CE OFERIM
– onorariu competitiv;
– atmosferă de lucru prietenoasă într-o echipă multidisciplinară;
– dezvoltare profesională;
– implicare în proiecte variate și provocatoare;
– flexibilitate.

Alătură-te și tu echipei noastre dacă te identifici cu cele de mai sus; trimite cv-ul tău pe adresa: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 22 mai 2023

CARGUS recrutează asistent(ă) juridic(ă)

CARGUS, una dintre cele mai importante companii din domeniul curieratului din România, cu o experienţă de peste 30 de ani pe piaţa locală, recrutează Asistent(ă) Juridic(ă)- Nivel Junior/Middle (1-5 ani).

– asistarea și sprijinirea avocaților în gestiunea dosarelor de consultanță și de instanță ale societății, sub îndrumarea acestora;
– gestionarea completă și eficientă a corespondenței (recepționare, scanare, transmitere către departamentele relevante), sub îndrumarea avocaților;
– redactarea de documente juridice specifice atât avocaturii de consultanță cât și de instanță, pe baza de drafturi și în baza îndrumărilor avocaților;
– asigurarea relației cu autoritățile publice (Oficiul Registrului Comerțului, autorități locale, executori judecătorești, notari publici, etc.) și cu departamentele societății;
– desfășurare activitate de cercetare legislație conform nevoilor companiei;
– urmărirea și actualizarea listei de litigii ale societății (urmărire portal.just.ro);
– asigurarea activităților administrative ale departamentului (necesar consumabile, traduceri, etc.).

CERINȚE
– diplomă de bacalaureat și studii superioare; studiile superioare juridice sau administrative constituie un plus;
– orientarea către o abordare constructivă;
– excelentă comunicare în limba romană (oral și scris);
– cunoștințe de nivel mediu de Word şi Excel
– cunoștințe de nivel mediu de limba engleză (scris și conversație);
– atitudine pozitivă, flexibilitate, adaptabilitate.

BĂLĂNOIU & ASSOCIATES recrutează avocați stagiari | Consultanță

BĂLĂNOIU & ASSOCIATES recrutează avocați stagiari pentru echipa de consultanță.

Cunoașterea foarte bună a limbii engleze este o condiție obligatorie.
Așteptăm CV-ul și scrisoarea de intenție pe: [email protected]

SCA „Bălănoiu & Asociații” s-a constituit în anul 2009. Societatea noastră oferă servicii juridice complete. Ne concentrăm pe dreptul afacerilor, real estate, dreptul muncii, dreptul concurenței, litigiile comerciale sau civile și arbitraj. Activitatea firmei este orientată către furnizarea de servicii de calitate societăților, care se bazează pe noi pentru sprijin legal în desfășurarea activității lor și soluționarea litigiilor.

Reputația și încrederea în SCA „Bălănoiu și Asociații” a fost câştigată datorită profesionalismului și seriozității cu care avocații societății tratează toate aspectele juridice, specialiștii noștri încercând de fiecare dată rezolvarea problemelor în maniera cea mai eficientă pentru clienți.

POPESCU TRAIAN recrutează avocaţi stagiari

CABINET INDIVIDUAL DE AVOCAT POPESCU TRAIAN recrutează avocaţi stagiari care au promovat examenul de admitere în profesia de avocat în anul 2022/2023.

Cabinet individual de avocat – Popescu Traian este format dintr-o echipă tânără și dinamică de avocați ce își desfășoară activitatea preponderent în domeniul dreptului penal al afacerilor, al dreptului civil și al dreptului comercial, bucurându-se de o vastă clientelă.
Suntem o echipă ce se dezvoltă constant, adaptându-se în permanență la noutățile din lumea juridică, pentru a veni întotdeauna în întâmpinarea nevoilor clienților.

PRINCIPALELE RESPONSABILITĂŢI
– research;
– redactarea opiniilor juridice, cererilor de chemare în judecată, a întâmpinărilor, a contestațiilor, a notelor de şedinţă, concluziilor scrise, căilor de atac etc.;
– asistența și reprezentarea juridică a clienților în fața instanțelor, a organelor de urmărire penală și a altor instituții publice.

CERINȚE
– cunoştinţe temeinice în domeniul juridic;
– acurateţe în exprimare și în redactarea documentelor;
– cunoştinţe operare PC;
– seriozitate, motivație, respectarea deadline-urilor;
– foarte bune abilităţi de comunicare şi lucru în echipă.

OFERIM
– atentă îndrumare a unor avocați cu vastă experiență;
– mediu propice de dezvoltare;
– lucru într-o echipă tânără, dinamică şi motivată.

Persoanele interesate pot trimite CV-ul și scrisoarea de intenție pe adresa e-mail: [email protected]
Persoanele selecţionate vor fi contactate telefonic pentru interviu.

PAVEL, MĂRGĂRIT & ASSOCIATES recrutează avocaţi specializaţi | Project based

PAVEL, MĂRGĂRIT & ASSOCIATES recrutează avocaţi specializaţi pe diverse domenii de drept, în vederea încheierii de parteneriate project-based – proiecte
de consultanţă & litigii.

Te-ai specializat pe un anumit domeniu de drept şi îţi place să-ţi gestionezi singur proiectele?
Cauţi proiecte noi şi interesante care să-ţi aducă satisfacţie profesională şi în acelaşi timp, cauţi să-ţi suplimentezi veniturile?
Ţi-ar plăcea să fii plătit, exact pentru cât munceşti? Ce zici de tarif orar?
Cauţi un echilibru între viaţa profesională şi cea personală şi ţi-ar plăcea să lucrezi de unde vrei tu şi când vrei tu?

CINE SUNTEM?
– avocați de business, dedicați să oferim excelență;
– profesioniști tineri și ambițioși, dornici să facem diferență;
– dedicaţi să servim interesele comerciale ale clienților noștri la nivel mondial;
– ne implicăm în probleme juridice provocatoare, în industrii diversificate;
– oferim servicii juridice de ultimă generație, pentru o gamă largă de proiecte complexe;
– una dintre firmele de avocatură de top din România, conform clasamentelor realizate de Legal 500 & IFLR1000;
– motivați de compensații generoase;
– ne place să lucrăm și să învățăm alături de oameni excepționali.

CE CĂUTĂM?
– experienţă în domeniu/specializare;
– gândire structurată;
– cunoştinţe de drept solide;
– abilităţi superioare de comunicare;
– organizare şi gestionare a timpului, astfel încât să respecţi deadline-urile proiectului;
– standarde etice înalte şi integritate profesională;
– focusat pe obiectivele clientului;
– cunoaşterea limbii engleze la nivel avansat;
– energie pozitivă.

CE OFERIM?
onorariu atractiv – vei fi remunerat pentru munca depusă, la tarif orar;
provocare – proiecte/litigii complexe din industrii variate;
expunere pe plan internaţional – proiecte de consultanţă/litigii, pentru clienţi internaţionali de top;
lucru în echipă – vei face parte dintr-o echipă organizată de profesionişti, care te vor susţine şi lângă care te poţi dezvolta;
flexibilitate – lucrezi de unde vrei şi când vrei, în limita deadline-urilor impuse de proiect.

Pentru mai multe informații despre noi și valorile noastre, te rugăm să accesezi site-ul nostru: https://www.avocatpavel.com/careers/.

Dacă vrei o schimbare şi te regăseşti în descrierea de mai sus, te rugăm să ne trimiţi CV-ul tău la adresa noastră de email: [email protected]
Te așteptăm!