PETERKA & PARTNERS is recruiting Junior Lawyers

Founded in 2000, PETERKA & PARTNERS is a modern, independent and integrated CEE full-service law firm with worldwide activities and a leader on the regional market, with a strong commitment to the common vision of becoming a leading provider of legal services in the CEE region and beyond, delivering complex legal solutions with an exceptional commercial value for the clients.

PETERKA & PARTNERS benefits from a unique coverage across the CEE region, operating 100% fully-owned offices in key jurisdictions, including Romania.

For the Romanian office, PETERKA & PARTNERS is looking for Junior Lawyers.

WE REQUIRE
– fluent English (proficiency in other foreign languages is a plus);
– solid knowledge of the Romanian law;
– successfully passed the Bar exam;
– previous experience in a law firm is not mandatory but may represent an advantage;
– commitment to delivering high-quality legal work;
– good legal writing, communication and negotiation skills;
– curiosity and interest in continuous learning and development;
– strong analytical, reasoning and research skills;
– business awareness;
– highly developed work ethic.

WE OFFER
– competitive remuneration and other benefits corresponding to abilities and achieved re-sults;
– interesting and diverse work in a growing regional firm;
– pleasant and friendly working environment;
– opportunity to gain interesting and professional experience in an international law firm.

CONTACT
Please send your CV and cover letter in English to Ms. Celina Carapavel, to the following e-mail address: [email protected]
Shortlisted candidates will be invited for interviews.

* Anunțul expiră la data de 8 noiembrie 2023

JGV & ASOCIAŢII recrutează consilier juridic

SCPA JERCAN GHEORGHE VLAD & ASOCIAŢII recrutează consilier juridic în Iaşi.

Societatea civilă profesională de avocatură JGV & ASOCIAŢII recrutează Consilier Juridic – Litigation, Personal Injury and Insurance Law Department – pentru Biroul Teritorial din Iaşi.

JGV & ASOCIAŢII este o societate de avocaţi înfiinţată în anul 2005,  în prezent cuprinzând o echipă tânără şi dinamică formată din aproximativ 55 de avocaţi, jurişti şi specialişti.

Peste 17 de ani de excelență într-o societate în continuă schimbare, JGV și Asociații este recunoscută ca fiind unul dintre principalii jucători ai avocaturii de tip „personal injury” din România.

JGV şi Asociaţii este specializată în dreptul asigurărilor, fiind cotată ca cea mai activă societate în domeniu, şi pe lângă sediul central din Bucureşti are deschise cinci birouri teritoriale în: Timişoara, Craiova, Cluj, Galaţi şi Iaşi.
O organizaţie care creşte constant, se adaptează permanent la nou şi introduce noi servicii pentru a veni în întâmpinarea nevoilor clienţilor săi.

CERINŢE
– studii superioare juridice – Facultatea de Drept – licentiat;
– minimum 2-3 ani de experiență în domeniul juridic;
– cunoștințe avansate de operare PC (MS Excel/Word; e-mail);
– limba engleză vorbit şi scris, nivel mediu-avansat ;
– persoană organizată, atentă la detalii și responsabilă, capabilă să rezolve probleme administrative;
– cu experienţă în activităţi de secretariat, corespondenţă, administrare documente;
– cu excelente abilități de comunicare și negociere, având capacitatea de a comunica clar și concis;
– cu capacitate superioară de concentrare, integritate și orientare către rezolvarea obiectivelor stabilite și a sarcinilor alocate;
– capacitatea mare de integrare în echipă.

PRINCIPALELE RESPONSABILITĂŢI VOR FI
– redactarea documentelor juridice într-o manieră structurată și concisă, utilizând un limbaj juridic adecvat;
– menţinerea legăturii cu diverşi colaboratori (autorităţi, parteneri, traducători, asiguratori, etc);
– sarcini administrative (corespondenţă, organizare şi redactare documente, etc);
– reprezentarea societăţii în faţa instituţiilor publice;
– procesarea şi raportarea informațiilor referitoare la propria activitate.

BENEFICII
– salariul motivant;
– program de lucru: 08:30-16.30, cu respectarea perioadelor de week-end;
– abonament la servicii medicale;
– experienţă de lucru într-o echipă tânără şi dinamică de avocaţi, într-un mediu prietenos;
– ghidaj constant în realizarea sarcinilor de lucru şi suport profesional în dezvoltarea carierei;
– participarea la şedinţe informale/traininguri de specialitate pentru dezvoltarea competenţelor necesare poziţiei, team-building.

CV-urile vor conţine fotografia candidatului şi vor fi trimise pe adresa: [email protected]
Persoanele selectate vor fi contactate telefonic pentru interviu.
Toate aplicaţiile vor fi tratate cu confidenţialitate.

Anunțul este valabil pentru municipiul Iaşi.