TURMAC INSOLVENCY recrutează practician în insolvenţă

TURMAC INSOLVENCY recrutează practician în insolvență.

CERINŢE
– practician în insolvență înscris în Tabloul UNPIR;
– absolvent al Facultății de drept/student facultatea de drept;
– bun cunoscător al legislației în vigoare; în special cea a procedurii insolvenței;
– cunoaşterea limbii engleze;
– abilități de comunicare și lucru în echipă;
– disponibilitate pentru deplasări în interes de serviciu;
– capacitate bună de lucru în condiții de stres;
– capacitate de planificare și organizare.

Candidaţii pot trimite CV-ul însoţit de o scrisoare de intenţie la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 18 ianuarie 2024

MÎRZA, TOADER & ASOCIAȚII recrutează avocat stagiar | Litigii

MÎRZA, TOADER & ASOCIAȚII recrutează avocat stagiar | Litigii.

Credem că avocatura este un stil de viață iar avocatul este epicentrul sistemului judiciar, de aceea punem pasiune în fiecare caz, dezvoltându-ne constant abilitățile profesionale și personale conexe, pentru a livra clienților noștri cele mai bune rezultate în litigiile pe care le gestionăm.

Suntem în căutarea unui coleg stagiar care să îndeplinească următoarele
RESPONSABILITĂȚI
– reprezentarea clienților societății în fața instanțelor de judecată şi a instituțiilor publice;
– redactarea de cereri specifice litigiilor civile;
– redactarea de somații, notificări, adrese ș.a.
– îndeplinirea sarcinilor administrative specifice.

CANDIDATUL IDEAL AR TREBUI SĂ COMPLINEASCĂ URMĂTOARELE CRITERII PROFESIONALE
– examenul de barou promovat în anul 2023;
– abilități de logică, înțelegere a textului și argumentare;
– aadaptabilitate și deschidere în vederea însușirii de noi abilități profesionale;
– capacitatea de a respecta termenele limite şi abilități de organizare a activității profesionale;
– abilitatea de a executa conform sarcinile trasate și de a respecta strategia stabilită în dosare;
– abilități de operare a pachetelor de bază Microsoft.

TE POȚI AȘTEPTA LA URMĂTOARELE
– onorariul este compus dintr-o componentă fixă și una variabilă, în funcție de performanțele individuale. Onorariul va fi revizuit și majorat pe bază unor criterii predefinite (comunicate de la începutul colaborării), cel puțin semestrial;
– mentorat în adevăratul sens al cuvântului, ajutându-te să îți dezvolți abilitățile necesare pentru a avea succes în avocatură;
– posibilitatea de a îți continua parcursul academic (participarea la programe de masterat ș.a.).
– un mediu de lucru tânăr și relaxat.

ALTE ASPECTE RELEVANTE
– programul este între 09:00 – 18:00 (incluzând pauza de prânz);
– biroul în care îți vei desfășura activitatea se află poziționat pe Bld. Mircea Vodă nr. 44;
– pentru unele dosare este necesară deplasarea în afara localității;
– tindem să respectăm timpul personal și de odihnă al colaboratorilor.

Pentru întrebări suplimentare și aplicații ne poți scrie pe [email protected]
Aplicația trebuie însoțită obligatoriu de un CV care să conțină fotografia ta. Scrisoarea de intenție este opțională însă ne poate releva aspecte importante despre potențialii candidați.
Dacă veți formula scrisori de intenție, concentrați-vă atenția asupra descrierii voastre personale (cine sunteți și ce vă doriți de la profesia de avocat).

MOORE Tomosoiu is recruiting attorneys at law

MOORE Tomosoiu is recruiting attorneys at law to join the team.

DESCRIPTION
– consulting, advising and providing legal assistance and representation for Romanian and foreign legal entities;
– drafting and revision of contracts and other legal documents;
– drafting legal actions, summonses, legal opinions, notifications, due diligence reports, etc.;
– Litigation/Court.

CANDIDATE PROFILE
– member of the Bucharest Bar Association;
– 3-5 years of experience in business law, professional experience especially in commercial law, civil law and civil procedure, but also in labor law, data protection, real estate, administrative, compliance & regulatory;
– English language, written/spoken advanced level;
– proactive in the relationship with clients and colleagues;
– responsible, honest person, with solid ethical principles.

OPPORTUNITIES
– advantageous fee, bonuses depending on performance;
– Medlife medical subscription, including for one additional family member;
– wants to work in a pleasant work environment, with a schedule that can be flexible, one day a week remotely, with a balance between processional life and family life;
– central workplace, easily accessible, close to Piata Romana.

MOORE Tomosoiu LLP is a limited liability legal partnership that was founded in 2005 and renders legal services in Romania under the Moore brand. The young and dynamic team delivers performant and highly competitive legal services to all clients, from individuals to major companies. Our main goal is to provide legal services of the highest standards through innovative legal solutions.

If you are interested and suitable, please feel free to submit your CV: [email protected]