CĂTĂLIN VIŞAN & MANUEL ANDREI DORCIOMAN recrutează consilier juridic | Executare silită

BEJA CĂTĂLIN VIŞAN & MANUEL ANDREI DORCIOMAN recrutează consilier juridic | Executare silită.

Candidatul ideal este o persoană activă, organizată, competitivă, care deţine cunoștințe și abilități de operare PC, în special WORD, EXCEL, OUTLOOK .
Experienţa în cadrul unui birou de executori judecătoreşti pe o poziţie de consilier juridic şi cunoaşterea aplicaţiei Executor It reprezintă un avantaj.

Candidatul selectat va face parte dintr-o echipă de analiză a dosarelor de executare silită.

PRINCIPALELE RESPONSABILITĂŢI
– gestionează portofoliul de dosare alocat de către executorul judecătoresc sau superiorul ierarhic desemnat de executorul judecătoresc;
– emite şi comunică toate actele, documentele precum şi corespondenţa din dosarele alocate cu respectarea dispoziţiilor legale legate de forma şi conţinutul acestora, cu respectarea termenelor procedurale;
– efectuează toate formele de publicitate solicitate de lege pentru procedura de executare silită;
– efectuează verificări periodice ale debitorilor urmăriţi pentru identificarea bunurilor cu care aceştia figurează. Intreprinde toate demersurile necesare pentru urmărirea tuturor bunurilor aflate în patrimoniul debitorilor şi recuperarea cu celeritate a creanţei urmărite;
– păstrează relaţia directă cu debitorii din dosarele gestionate, obţine de la aceştia toate informaţiile legate de bunuri, venituri, documente de proprietate, etc, încheie angajamente de plată cu acordul prealabil al executorului judecătoresc şi al creditorului;
– monitorizează încasările din dosarele gestionate, plăţile efectuate de către debitori şi respectarea angajamentelor de plată, identifică noi soluţii pentru recuperarea rapidă şi integrală a creanţelor urmărite;
– monitorizează zilnic corespondenţa primită în dosarele gestionate, introduce în Baza de date individuală răspunsurile primite şi decide cu privire la măsurile aplicabile în funcţie de situaţie;
– completează zilnic Baza de date individuală cu informaţiile despre operaţiunile zilnice efectuate sau modificările aduse în portofoliul instrumentat;
– transmite instanţelor şi altor entităţi abilitate de lege, în forma solicitată şi prevăzută de lege documentele solicitate din dosarele instrumentate;
– gestionează relaţia cu creditorul din punct de vedere al informărilor periodice legate de stadiul dosarelor de executare silită. Oferă creditorilor toate informaţiile solicitate în legătură cu procedura din dosarele gestionate, cu respectarea termenelor contractuale şi a formei de raportare stabilite cu aceştia.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită un Curriculum Vitae la adresa de e-mail: [email protected]

Anunțul este valabil pentru municipiul București și/sau judeţul Ilfov.

* Anunțul expiră la data de 13 iunie 2024

PSBH POPESCU, NICOLAU & ASOCIAȚII recrutează avocat definitiv | Litigii

Căutăm profesionistul potrivit pentru rolul de Avocat Definitiv în cadrul echipei SCA PSBH POPESCU, NICOLAU & ASOCIAȚII.

COECHIPIERUL PE CARE ÎL CĂUTĂM PENTRU ROLUL DE AVOCAT DEFINITIV EŞTI TU, DACĂ
– ai cunoştinţe teoretice şi practice relevante în domeniul litigiilor civile şi/sau penale;
– ai abilităţi foarte bune de comunicare;
– cunoşti bine limba engleză;
– ai abilităţi de a lucra în echipă şi te poţi adapta uşor;
– ai abilitatea de a remarca detaliile fără a pierde din vedere imaginea de ansamblu.

CE OFERIM PENTRU VIITORII MEMBRII AI ECHIPEI?
Oferta noastră include:
– un mediu de lucru profesionist;
– spaţiu de lucru modern într-o clădire de birouri în centrul Bucureştiului;
– un pachet de venituri adaptat nivelului de complexitate al activităţii;
– bonusuri direct proporţionale cu performanţa;
– programe de formare profesională şi personală lunare, cursuri pe domeniile de interes ale societăţii şi teambuilding-uri anuale.

Dacă profilul şi interesele tale profesionale se potrivesc cu acest rol, te invităm să începem o conversaţie.
Trimite-ne CV-ul tău la [email protected]

CINE SUNTEM ȘI CE FACEM?
Suntem buni formatori de oameni, iar dovada sunt cele peste 30 de poveşti de succes ale stagiarilor care ne-au trecut până acum pragul şi care au ales să se formeze în „bootcamp-ul” nostru.

Suntem o societate civilă profesională de avocaţi înfiinţată în anul 2010, care oferă servicii de consultanţă juridică, asistenţă şi reprezentare în următoarele domenii de practică: drept imobiliar, drept comercial, dreptul penal al afacerilor, drept administrativ, proprietate intelectuală, dreptul muncii, CEDO şi achiziţii publice.

Constituirea societăţii este rezultatul firesc al unei colaborări anterioare între asociaţii acesteia, o îmbinare a cunoştinţelor, a muncii de echipă, a experienţei şi a pasiunii pentru ceea ce facem.

Misiunea noastră este de a oferi şi asigura clienţilor asistenţă juridică fundamentată pe strategii eficiente, loialitate şi profesionalism, rezultate din cunoaşterea în profunzime a problemelor încredinţate şi identificarea soluţiilor personalizate ce vin în întâmpinarea celor mai diverse nevoi şi corespund celor mai ridicate standarde.

MIHĂILESCU LEGAL is recruiting a Junior Lawyer

MIHĂILESCU LEGAL is recruiting a Junior Lawyer.

MIHĂILESCU LEGAL is a boutique Energy and M&A law firm. We like excellent work and down to earth dreamers.

REQUIREMENTS
– very good written and spoken English;
– good knowledge of the Civil Code;
– attention to details, organisation skills, seriousness and desire to learn.

BENEFITS
– attractive remuneration;
– opportunity to work and develop in a professional team, on major projects;
– opportunity to develop business law skills as well as energy industry know how;
– nice and flexible working environment, office in Charles de Gaulle Square.

If you relate with the above, please send your CV at: [email protected]