PRIME INSOLV PRACTICE recrutează practician în insolvență

PRIME INSOLV PRACTICE recrutează practician în insolvență.

PRIME INSOLV PRACTICE S.P.R.L. este o echipă dinamică, concentrată spre diverse strategii aplicate personalizat pentru fiecare debitor în parte pentru a finaliza cu succes proiectul şi a ajunge la dezideratele propuse.

CANDIDATUL IDEAL
– practician în insolvență înscris în Tabloul UNPIR;
– experiență de minim 3 ani în domeniul insolvenței, precum și cunoștințe juridice solide şi capacitate de a rezolva probleme de ordin juridic/economic în cazurile şi situaţiilor încredinţate spre rezolvare;
– bun cunoscător al legislației în vigoare, în special cea a procedurii insolvenţei;
– cunoștințe de operare PC (Pachet Microsoft Office);
– cunoștinte solide de limba engleză;
– abilități organizatorice și de planificare, capacitate de organizare, analiză și sinteză;
– rezistență la stres și atenție distributivă;
– disponibilitate pentru deplasări în interes de serviciu;
– adaptabilitate, perseverență, bune abilități de comunicare;
– transparență și un cod de conduită etică.studii superioare de specialitate, juridice/economice;
– cunoştinţe solide de legislaţie internă şi europeană;
– orientare către rezultate, cu simţ de răspundere;
– abilităţi de analiză şi sinteză.

DESCRIEREA JOBULUI
– identificarea măsurilor optime de recuperare a creanțelor și depunerea diligențelor pentru realizarea acestora atât pe cale amiabilă, cât și utilizând procedurile judiciare;
– întocmirea diverselor adrese, notificări, somații către clienții societății, precum și către alte persoane fizice și/sau juridice de drept privat sau publice;
– depunerea și ridicarea documentelor, precum și studierea dosarelor aflate pe rol în instanță;
– reprezentarea în fața instanțelor de judecată, a executorilor judecătorești sau a altor instituții;
– monitorizarea dosarelor de insolvență pe Buletinul Procedurilor de Insolvență și portalul instanțelor de judecată;
– desfășurarea negocierilor atât cu clienți ai Companiei, cât și cu diferiți terți, în procesul de recuperare al creanțelor;
– verificarea și redactarea actelor cu caracter juridic;
– colaborarea cu instituții de stat și private pentru buna rezolvare a problemelor de natură juridică;
– administrarea şi lichidarea judiciară în baza prevederilor Legii 85/2014 cu completările şi modificările ulterioare a unor societăţi comerciale de dimensiuni mari în ceea ce priveşte patrimoniul, cuantumul creanţelor de recuperat, numărul de personal şi domeniul de activitate;
– supravegherea procedurii de reorganizare judiciară pe baza Legii nr. 85/2014 cu completările şi modificările ulterioare a unor societăţi aflate în dificultate financiară;
– administrarea unui număr mare de proceduri de insolvenţă privind firmele de dimensiuni mici aflate în dificultate.
– reprezentarea intereselor societăţii în faţa instanţelor de judecată şi a altor instituţii ale statului;
– întocmirea documentelor juridice(cereri de chemare în judecată, întâmpinări, note scrise, notificări, adrese, împuterniciri, etc);
– efectuarea formalităţilor prevăzute de lege (depunerea documentelor) privind înscrierea de menţiuni la Registrul Comerţului.

BENEFICII
– mediu de lucru profesional și plăcut alături de o echipă tânără și dinamică;
– pachet salarial motivant.

DESCRIEREA COMPANIEI
Prime Insolv Practice SPRL îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 86/2006 modificată şi aprobată prin Legea 254/2007 fiind membră a Uniunii Naţionale a Practicienilor în Insolvenţă . Prime Insolv Practice SPRL şi-a demonstrat capacităţile sale de administrator/lichidator judiciar prin administrarea şi finalizarea procedurii de insolvenţă a unor importanţi agenţi economici aflaţi în imposibilitatea realizării obiectului de activitate sau în incapacitate de plată.

Candidații pot trimite CV-ul însoțit de o scrisoare de intenție la adresa de e-mail: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 22 iulie 2024

KPMG ROMANIA is looking for an In-House Lawyer

MMO

WHO ARE WE?
When you choose KPMG as the place to develop your career, you choose to inspire confidence and empower the change around you. KPMG’s vision is to recruit extraordinary people and build extraordinary professionals. Are you an experienced professional looking to make the next great step in your career?

We are currently seeking an In-House Lawyer to join our Internal Contracting Unit.

WHAT ARE WE LOOKING FOR?
– 6-7 years of professional experience after admission to the lawyer profession, preferable in a law firm or as in-house lawyer, in an international environment, with a focus on civil, commercial, corporate and employment law. Intellectual property, international sanctions and anti-money laundering legislation related experience would be a plus;
– critical thinking, willingness to learn and develop;
– a general business and solution-oriented approach;
– a well-organized team player, with attention to details, that also has the ability to work independently, with minimum or no supervision;
– great inter-personal skills, that facilitate building trust-based relationships with the internal and external clients;
– proficient in both written and spoken English.

WHAT ABOUT THE ROLE?
– permanently monitoring to ensure that KPMG in Romania entities and their professional activity are in compliance with applicable laws, internal policies and procedures;
– reviewing contracts to be concluded with clients, partners or suppliers;
– providing legal input in respect of internal projects (e.g. technology, HR, business operational, etc.), in terms of compliance with laws, internal policies and procedures and considering business needs;
– drafting corporate documentation and performing registration formalities with competent authorities;
– drafting legal opinions for internal departments;
– drafting legal documents necessary in the collection process of outstanding debts from our clients;
– dealing with requests from authorities;
– providing legal assistance on other day-to-day activities of KPMG in Romania entities.

KPMG IN ROMANIA OFFERS
– the chance to work in a professional environment, exceptional opportunities for career growth, as well as a strong learning and development culture;
– hybrid work model;
– attractive remuneration package;
– a combination of great jobs to work on;
– great colleagues to work with;
– relevant professional development and training;
– continuous feedback from the people you work with, professional coaching and mentoring with any of the leaders in the firm.

HOW TO APPLY?
We thank all applicants in advance for submitting their resumes here.

CONFIDENTIALITY
Confidentiality will be ensured to protect the interests of applicants.
Only preselected candidates will be invited to an interview.

SUCIU POPA is looking for a Lawyer | Litigation

SUCIU POPA is looking for a Lawyer | Litigation.

Are you a seasoned legal professional with a passion in Litigation? We’re seeking a dynamic individual with a minimum of 4 years of experience to join our super dynamic team of professionals.

The Litigation Lawyer will be responsible for handling a variety of litigation matters, including civil and commercial litigation. Their day-to-day tasks may include drafting pleadings and motions, meeting with clients to prepare for trials and hearings, and appearing in court. The successful candidate will need to be able to work well under pressure and prioritize competing demands on their time.

🟪OUR REQUIREMENTS ARE
* Juris Doctor (JD) or equivalent degree from an accredited law school in Romania;
* Minimum 4 years of experience working in litigation;
* Strong written and oral communication skills;
* Excellent research and analytical skills;
* Ability to work independently and as part of a team;
* Proficiency in English is a must.

❇️WHY JOIN US?
* Collaborate with a talented team of legal professionals;
* Work on diverse and challenging projects;
* Opportunities for career growth and advancement;
* Competitive compensation package.

If you’re ready to take your legal career to the next level and thrive in a fast-paced environment, we want to hear from you!

🟣Apply now with your resume at [email protected] and cover letter outlining your experience and why you’re the perfect fit for this role.