PÂRVU & ASOCIAȚII recrutează avocat definitiv

SCPA PÂRVU & ASOCIAȚII este în căutarea unui nou coleg, avocat definitiv.

RESPONSABILITĂȚILE TALE, SUB COORDONAREA UNUI AVOCAT DEFINITIV, VIZEAZĂ
– redactarea și revizuirea unei game largi de documente juridice, inclusiv contracte, acorduri, opinii juridice, memorii, în special pe aspecte de drept comercial, dreptul muncii, dreptul proprietății intelectuale;
– identificarea riscurilor juridice și recomandarea de soluții care să ajute la atingerea obiectivelor clientului;
– participare la întâlniri cu clienții și furnizarea de opinii juridice sub supravegherea avocaților definitivi;
– asistarea avocaților definitivi la termene în instanță și în dezvoltarea strategiilor pentru diverse negocieri, proceduri, medieri.
– activitate în instanță (inclusiv redactare cereri de chemare în judecată, întâmpinări, note/concluzii scrise, verificarea dosarelor în arhive);
– coordonarea relației cu alte profesii juridice (notari, executori judecătorești, experți, etc.);
– menținerea legăturii cu Registrul Comerțului (închidere/deschidere punct de lucru, suplimentare obiect de activitate, numire /revocare administrator, etc) și redactarea documentelor necesare.

CE NE DORIM DE LA TINE?
– experiență de minim 2 ani în profesie juridică;
– cunoștințe temeinice de limbă engleză scris și conversațional;
– abilități solide de analiză și de rezolvare a problemelor;
– abilități de comunicare verbală și scrisă;
– atenție la detalii și un nivel ridicat de precizie în muncă;
– angajament față de păstrarea confidențialității cazurilor și clienților;
– abilitatea de a lucra independent, precum și în cadrul unei echipe;
– competență în domeniul cercetării juridice și familiaritate cu bazele de date juridice relevante.

BENEFICII
– implicarea într-o gamă largă de cazuri și industrii;
– mediu de lucru bazat pe colaborare;
– program de lucru flexibil;
– posibilitatea de lucru hibrid – remote și la birou, după o perioadă de acomodare de minim 3 luni.

Domeniile noastre de practică sunt multiple și includ, în principal, consultanță și reprezentare în materie civilă și comercială, proprietate intelectuală, dreptul muncii, drept penal.

Apreciem toate candidaturile, dar doar candidații preselectați vor fi contactați pentru un interviu.

Dacă ești interesat de o poziție în cadrul SCPA Pârvu și Asociații, așteptăm CV-ul tău la adresa: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 14 noiembrie 2024

SIMION LAW OFFICE recrutează avocat stagiar

Cabinet de avocat SIMION MANUELA recrutează avocat stagiar.

CERINŢE
– avocat stagiar, cu cunoştinţe temeinice de drept civil şi procesual civil, drept comercial şi societar, consultanță, experienţă privind procedurile de la registrul comerţului;
– stăpânire excelentă a limbii engleze;
– precizie şi acurateţe în redactarea actelor – judiciare sau societare – şi a contractelor;
– atenţie la detalii, profesionalism, eficienţă şi responsabilitate, rezistenţa la stres, spirit de echipă, iniţiativă, capacitatea de relaţionare cu clienţii.

RESPONSABILITĂŢI
– activităţi de consultanţă juridică, cât şi de reprezentare în instanţă în cadrul litigiilor în materie civilă, comercială, executări silite, raporturi între profesionişti, litigiile derivate din raporturile contractuale;
– redactarea cererilor de chemare în judecată, a întâmpinărilor, contestațiilor, notelor de şedinţă, concluziilor scrise, căilor de atac şi întocmirea dosarelor pentru instanţă;
– analizarea şi redactarea contractelor;
– redactare opinii juridice;
– urmărirea modificărilor legislative;
– orice alte activităţi specifice profesiei, conform solicitărilor.

OFERIM
– posibilitatea de a lucra într-un mediu dinamic, profesional și colaborativ;
– experiență practică în probleme juridice complexe, incluzând tranzacții, litigii și conformitatea reglementărilor;
– onorariu competitiv și oportunități de avansare în carieră.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită un CV însoțit de o scrisoare de intenție, la adresa de e-mail: [email protected]

GHERASIM ANDREI-GHEORGHE recrutează avocat stagiar

Cabinet individual de Avocat GHERASIM ANDREI-GHEORGHE recrutează avocat stagiar.

AȘTEPTĂRILE NOASTRE SUNT URMĂTOARELE
– cunoștințe temeinice de drept civil, drept procesual civil, dreptul muncii, comercial, drept penal și procedură penală;
– orientare pe soluții și proactivitate;
– abilități de comunicare și de redactare corectă și coerentă a actelor de procedură;
– capacitate de analiză și sinteză a informațiilor;
– disponibilitate de a activa în zona de litigii în București și în afara acestuia;
– punctualitate, seriozitate, dinamism, capacitate bună de organizare și de respectare a termenelor limită.

CONSTITUIE AVANTAJE
– permis de conducere categoria B;
– cunoștințe de limba engleză;
– experiență în litigii civile și de muncă.

OFERTA NOASTRĂ INCLUDE
– mediu de lucru plăcut și profesionist;
– pachet salarial motivant cu posibilitate de creștere și bonusuri adaptate performanței;
– cabinet în zona centrală: Timpuri Noi – Camera de Comerț și Industrie.

Candidații sunt rugați să transmită CV pe adresa de e-mail: [email protected]

MUȘETESCU & ASSOCIATES recrutează avocat stagiar

MUȘETESCU & ASSOCIATES recrutează avocat stagiar.

CERINŢE
– stăpânire excelentă a limbii engleze (cunoașterea altor limbi reprezintă un avantaj);

– activităţi de consultanţă juridică, cât şi de reprezentare în instanţă în cadrul litigiilor în materie civilă, comercial şi societar, executări silite, raporturi între profesionişti, litigiile derivate din raporturile contractuale;
– analizarea şi redactarea contractelor sau actelor societare;

DESCRIEREA SOCIETĂȚII
Societatea profesională de Avocaţi MUŞETESCU & Asociaţii îşi desfăşoară activitatea pe baza principiilor confidenţialităţii şi responsabilităţii, oferind servicii competente şi de calitate în diferite domenii ale dreptului, asigurând clienţilor săi respect şi promptitudine.

Echipa de avocaţi din cadrul societăţii îşi desfăşoară activitatea în concordanţă cu principiile prevăzute de legislaţia națională și europeană în domeniul organizării şi desfăşurării profesiei de avocat.

Serviciile juridice oferite de noi, constau în asigurarea legalităţii pentru îndeplinirea obiectului de activitate al clientului, apărarea intereselor patrimoniale, apărarea şi reprezentarea libertăţilor, drepturilor şi intereselor legitime ale clientului în raport cu autorităţile publice, instituţii de orice natură, precum şi cu orice persoană fizică sau juridică, română sau străină, reprezentarea clientului în fața instanţelor judecătoreşti, a organelor de cercetare/urmărire penală, precum şi în faţa tuturor entităţilor şi instituţiilor administrative cu atribuţii jurisdicţionale.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită un Curriculum Vitae, însoțit de o scrisoare de intenție, la adresa de e-mail: [email protected]

SÎRBU & VORNICU LAW is seeking an Associate Lawyer

SÎRBU & VORNICU LAW is currently seeking for qualified lawyers Business Law, Energy, Contracts.

Position: Associate Lawyer

KEY RESPONSIBILITIES
– handle energy related projects;
– assist our clients in business law and contracts matters.

WHAT WE OFFER
– opportunities for professional growth;
– competitive salary package;
– flexible and dynamic work environment;
– emphasis on legal development and collaboration with partners;
– international client exposure;
– central office location.

QUALIFICATIONS & SKILLS
– qualified Lawyer – Member of the Bar Association (avocat definitiv);
– proficiency in English;
– independent and detail-oriented mindset;
– minimum 3 years of experience.
Experience in M&A, Real Estate and Construction Law an asset.

ABOUT SÎRBU & VORNICU LAW: Visit us at SÎRBU & VORNICU LAW to learn more about our firm.

At Sirbu & Vornicu Law, we distinguish ourselves through personalized client service, deep industry knowledge, and a collaborative approach. We invest time in understanding our clients’ unique needs and challenges, operating as an extension of their businesses. Our team combines global insight with local expertise to deliver unparalleled legal solutions in procurement and construction law.

HOW TO APPLY
Interested candidates are invited to submit their CV to [email protected]

Join us at Sirbu & Vornicu Law and contribute to our commitment to excellence in legal practice.