SAPE recrutează consilier juridic

SAPE

SOCIETATEA DE ADMINISTRARE A PARTICIPAŢIILOR ÎN ENERGIE S.A. recrutează consilier juridic.

SOCIETATEA DE ADMINISTRARE A PARTICIPAŢIILOR ÎN ENERGIE S.A. este o societate cu capital integral de stat înfiinţată în anul 2014 prin divizarea parţială a
Electrica S.A., având ca principală activitate administrarea participaţiilor minoritare pe care statul român le deţine în unele societăţi din domeniul energiei electrice.

PROFILUL CANDIDATULUI
– licenţiat în drept, consilier juridic definitiv;
– minim 3 ani experienţă într-o poziţie similară;
– cunoştinţe temeinice de drept (drept societar, dreptul muncii, comercial , financiar-fiscal, civil, procesual civil);
– experienţă în reprezentare în faţa instanţelor judecătoreşti (minim 2 ani);
– cunoştinţe de limba engleză – nivel mediu;
– experienţă în colaborarea cu societăţi cu capital majoritar sau integral de stat poate constitui un avantaj;
– foarte bune abilităţi de comunicare, negociere, relaţionare, coordonare şi lucru în echipă, bune abilităţi de organizare-planificare şi punctualitate, atenţie la detalii, cunoştinţe avansate de operare PC (pachetul MS Office).

RESPONSABILITĂŢI
– elaborarea unor puncte de vedere privind clarificarea aspectelor juridice care apar în desfăşurarea activităţilor curente ale societăţii;
– oferirea de asistenţă juridică cu privire la legalitatea actelor elaborate de societate;
– oferirea de asistenţă juridică pe problemele de dreptul muncii;
– reprezentarea societăţii în faţa instanţelor judecătoreşti şi a oricăror altor entităţi;
– menţinerea evidenţei litigiilor în care societatea este parte;
– elaborarea, modificarea şi adaptarea contractelor; vizarea pentru legalitate a clauzelor contractelor;
– informarea şefilor de departamente referitor la apariţia/modificarea dispoziţiilor normative.

Candidaţii interesaţi sunt invitaţi să transmită CV-ul şi scrisoare de intenţie prin e-mail, la adresa: [email protected]

De asemenea, candidaţii vor trebui să răspundă la următoarea întrebare:
Care este nivelul aşteptărilor dumneavoastră financiare pentru ocuparea unui astfel de post?

* Anunțul expiră la data de 19 decembrie 2014