SCHOENHERR & ASOCIAȚII is looking for an attorney at law | Corporate/M&A

SCHOENHERR_LOGO

Join Us! For our expanding practice in Bucharest we are looking for an Attorney at Law to work in the Corporate/M&A practice group.

You will work on major Corporate/M&A cases in which you advise national and internatio-nal clients.

QUALIFICATIONS
– excellent written and spoken English (good knowledge of additional foreign languages is an advantage);
– a high level of professional interest in law and dedication to continuous learning and improvement;
– commitment to work in a challenging but rewarding professional environment;
– proactive attitude and positive approach to work, strong analytical ability, excellent research, writing and verbal communication skills, and commitment to client service;
– team worker, efficient, good communicator, flexible and adaptable;
– outstanding knowledge of general corporate law.

EDUCATION
Completed Romanian legal studies (international study experience or economic background is welcomed).

PROFESSIONAL EXPERIENCE
The ideal candidate should have 5/7 years of professional experience in Corporate/M&A practice group, assisting international clients.

CONTACT
Do you possess these qualifications? Are you interested in being part of a successful, growing, career-minded team?

If so, we would love to hear from you.

Please send your CV and motivational letter in English at Ana Lupsor: [email protected]

* Anunțul expiră la data de 6 ianuarie 2017

IMOBILI NETWORK DEVELOPMENT recrutează avocat

IMOBILI NETWORK DEVELOPMENT recrutează avocat intern.

CANDIDATUL IDEAL
– avocat cu angajament full time pentru un client unic (in-house lawyer);
– experienţă profesională de minim 5 ani în activităţi de consultanţă/asistenţă juridică şi reprezentare în faţa instanţelor de judecată;
– cunoştinţe juridice temeinice în domeniile: drept civil/drept procesual civil/drept execuţional, real estate, drept comercial şi societar, achiziţii publice, dreptul muncii, drept bancar, drept fiscal, contencios administrativ şi fiscal, recuperare creanţe;
– prezintă un avantaj semnificativ cunoştinţele şi experienţa anterioară în domeniul concurenţei;
– capacitate de adaptare la situaţii urgente, în vederea găsirii unor soluţii juridice valide; atent/ă la detalii, conştiincios/oasă, ordonat/ă şi organizat/ă;
– disponibilitate pentru deplasări (20% din timpul de serviciu).

DESCRIEREA JOBULUI
– redactarea şi revizuire contracte civile (respectiv contracte de vânzare-cumpărare, închiriere, prestări servicii, contracte tehnice, contracte de achiziţii publice etc.);
– activităţi de consultanţă sub forma opiniilor juridice în următoarele domenii: drept civil/drept procesual civil/drept execuţional, real estate, drept comercial şi societar, achiziţii publice, dreptul muncii, drept bancar, drept fiscal, Contencios administrativ şi fiscal;
– reprezintă în faţa instanţelor de judecată (pondere 15%);
– redactare documente juridice, acţiuni judecătoreşti (fond/apel/recurs);
– negocieri, medieri, consultări privind relaţiile cu autorităţile publice şi private;
– asistenţă în pregătirea şi derularea Adunărilor Generale;
– achiziţii imobiliare, evacuări, executări silite, recuperări de creanţe, anulări de acte şi contracte.

Candidaţii interesaţi sunt rugaţi să transmitã CV-ul în atenţia doamnei Daniela Stanciu la adresa de e-mail: [email protected]