RADU & ASOCIAŢII | EY Law recrutează avocați definitivi | Consultanță

EY Law

RADU & ASOCIAŢII | EY Law recrutează avocați definitivi care îndeplinesc, în mod cumulativ, următoarele criterii:

– cel puțin 4 ani vechime în profesie și experiență de lucru în cadrul unei societăți de avocatură;
– cunoștințe juridice temeinice în cel puțin una din următoarele arii de practică: drept societar, drept comercial, achiziții publice;
– bună cunoaștere a limbii engleze.

CUM SĂ APLICI
Așteptăm CV-urile (fără scrisori de intenție) la adresa: [email protected]

DESPRE NOI
Radu și Asociații SPRL | EY Law este societatea de avocați din România care face parte din rețeaua globală EY Law, în cadrul căreia își desfășoară activitatea peste 2.000 de avocați din 80 de țări. În România, echipa Radu și Asociații SPRL | EY Law, formată din peste 30 de avocați, oferă atât servicii de consultanță juridică (remarcându-se în următoarele arii de practică: drept societar, drept comercial, fuziuni și achiziții, finanțări, drept imobiliar și dreptul muncii), cât și asistență și reprezentare în fața autorităților și instanțelor judecătorești românești și internaționale. Experiența noastră a fost recunoscută în mod constant de piață și de publicații de specialitate precum Legal 500, PLC Which Lawyer sau Chambers & Partners.

Anunţul este valabil pentru municipiul Bucureşti.

* Anunțul expiră la data de 29 septembrie 2017

ȚUCA ZBÂRCEA & ASOCIAȚII is looking for a junior lawyer | Real estate

Tuca-Zbarcea-Asociatii 10

ȚUCA ZBÂRCEA & ASOCIAȚII law firm is looking for a junior lawyer to join the Real Estate team.

REQUIREMENTS
– at least 2 years of experience in real estate;
– fluent in English;
– computer skills (MS Office);
– willing to improve and develop professionally.

BENEFITS
– attractive pay, subject to regular evaluations and which may be raised by reference to performance;
– opportunity to work and develop in a professional team, experienced in and open to lawyer training;
– friendly work environment.

If you fit the description, please send your CV and cover letter (in English) to the following e-mail address: [email protected]

GET BACK RECOVERY recrutează senior legal adviser

GET BACK RECOVERY recrutează senior legal adviser.

Nivel carieră: Middle (2-5 ani)

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE
– Acordă asistenţă juridică şi suport în procesul de recuperare a creanţelor aparţinând Getback în cadrul procedurii amiabile, precum şi în etapa din faţa instanţelor de judecată;
– asigură reprezentarea intereselor Getback în relaţia şi în faţa instanţelor de drept comun, instituţii publice (ANPC, Data Protection, Poliţie);
– formulează acţiuni introductive potrivit dreptului comun sau/şi procedurilor speciale, întâmpinări, contestaţii la executare, validare poprire, căi de atac, declaraţii de creanţă, voturi pentru adunările/comitetele creditorilor şi alte asemenea documente specifice;
– întocmirea şi pregătirea documentelor necesare pentru promovarea şi efectuarea demersurilor legale în vederea obţinerii de titluri executorii pentru creanţele preluate;
– efectuarea procedurilor legale privind creanţele provenind din contracte de credit;
– monitorizează dosarele aflate pe rolul instanţelor judecătoreşti, urmărind stadiul acestora de soluţionare;
– urmăreşte evoluţia cadrului legislativ relevant în activitatea desfăşurată şi asigură punerea sa în aplicare la nivelul companiei.

CERINŢE
– studii universitare de lungă durată în domeniul juridic;
– cunoştinţe juridice la nivel superior;
– experienţă în reprezentarea părţilor în faţa instanţelor de drept comun precum şi în relaţionarea cu instituţiile publice;
– constituie un avantaj, experienţa de minim 2 ani în cadrul instituţiilor de credit, privind procedura executării silite şi în procedura insolvenţei;
– abilităţi de comunicare, concentrare, analiză (urgentă/importantă) şi sinteză rapidă, precum şi lucru în echipă;
– abilităţi de organizare şi planificare a activităţii desfăşurate;
– raţionament logic, structurat şi intuitiv;
– cunoştinţe Microsoft Excel;
– cunosterea limbii engleze, reprezintă un avantaj.

BENEFICII
– tichete de masă;
– abonament asigurare medicală;
– 7Card – beneficii în mişcare;
– bookster – biblioteca;
– decont transport în limita sumei de 70 de lei.

Persoanele interesate sunt rugate să transmită CV-ul la adresa de e-mail: [email protected]

DAVO LAW OFFICES recrutează avocaţi

DAVO LAW OFFICES recrutează un avocat definitiv şi un avocat stagiar.

Oferim pe lângă conditile economice motivante, un mediu de lucru profesionist şi dinamic, într-o companie aflată în creştere, în condiţii moderne de desfăşurare a activităţii, cu un program de muncă atractiv.

CALIFICĂRI
– bune abilităţi de comunicare în limba engleză, scris şi vorbit (limba spaniolă constituie un avantaj);
– nivel profesional ridicat cu mare interes în domeniul dreptului şi dedicare pentru continuă dezvoltare;
– dedicat să lucreze într-un mediu profesional provocator şi compensator;
– atitudine proactivă şi pozitivă de lucru, spirit analitic, bune capacităţi de comunicare și exprimare scrisă şi verbală; dedicat servirii clientului;
– lucru în echipă, eficient, bun comunicator, flexibil şi adaptabil;
– domenii de expertiză: drept societar/comercial, civil, administrativ, imobiliar, insolvenţă şi dreptul muncii, IT.

Persoană de contact: Sofia Vio Vargas – [email protected]
Tel: 0371.029.839 / 0728.493.272

DUNCEA, ȘTEFĂNESCU & ASSOCIATES is recruiting a junior lawyer

Duncea Stefanescu

www.duncea-stefanescu.ro/careers

DUNCEA, ȘTEFĂNESCU & ASSOCIATES is recruiting a junior lawyer.

– graduate of the Bar exam;
– 1-to-3-year experience in a multinational law firm (as in-house) or in a prestigious law firm;
– excellent communication skills in Romanian; advanced knowledge of English is compulsory;
– analytical thinking, proactive attitude, involvement and consistency;
– good planning and computer skills (MS Office);
– technical skills and business oriented;
– open-minded and gregarious team player;
– willingness to be partly dedicated to a particular customer;
– willingness to build and pursue a sound legal career.

RESPONSIBILITIES
The initial tasks shall mainly include (i) performance of legal research on particular subjects, (ii) drafting notifications, short opinions, claims and/or different judicial requests, (iii) review / vetting of contracts of minor / average difficulty, (iv) drafting and submitting documents and attending meetings, (v) administrative assistance / support to the legal team, such as monitoring and updating the litigations / contracts data base and drafting various reports requested by team members. You will have to ensure the observance of professional quality standards.

BENEFITS
– internal, external and on-the-job training;
– diversified working fields;
– young, dynamic, steady and pleasant work environment.
As part of your continuous professional development: various trainings, seminars in your field of activity.
Career opportunities are discussed in detail during the interview.

HOW TO APPLY
If this profile fits your background and if you are interested in becoming a member of our team, you are invited to send us your CV (inclusive of photo) and application letter (observing the deadline). Only short-listed candidates will be contacted for interviews.

Application code (to be mentioned in e-mail “Subject” line): “Junior Lawyer”.
Email address: [email protected]

TURCU & TURCU recrutează avocat definitiv

TURCU & TURCU

TURCU & TURCU recrutează avocat definitiv.

Cunoaşterea limbii engleze, nivel avansat, reprezintă o cerinţă obligatorie.

Candidaţii interesaţi sunt rugaţi să trimită un CV, însoţit de o scrisoare de intenţie, la adresa de e-mail: [email protected]