MDM LEGAL recrutează asistent manager

Cabinet de avocat MDM LEGAL recrutează asistent manager.

CERINȚE
– experiența în domeniu reprezintă un avantaj;
– cunoştinţe avansate PC;
– capacitate de însuşire rapidă a informaţiilor;
– atenţie sporită la detalii, punctualitate;
– capacitate de gestionare a situaţiilor dificile şi de prioritizare a activităţilor;
– integritate morală, profesionalism, eficienţă, responsabilitate, confidenţialitate şi abilităţi de lucru în echipă;
– experienţă în completarea fişelor de activitate zilnică;
– cunoaşterea limbii engleze la nivel mediu;
– capacitate de analiză şi sinteză.

ATRIBUȚII
– activitate standard de secretariat;
– asigurarea protocolului şi diverse alte activităţi de secretariat, de recepţie;
– asigurarea necesarului de birotică şi consumabile;
– alte activităţi specifice de intermediere a relaţiilor cu diverşi parteneri;
– scanare, copiere, redactare, formatare documente;
– asigurare protocol, primire clienți, asigurare suport în cadrul întâlnirilor;
– îndosarierea şi arhivarea corespondenţei, a dosarelor şi a mesajelor primite din partea partenerilor, clienţilor şi a celorlalţi angajaţi;
– preluarea/înregistrarea corespondenţei sau a altor documente de la autorităţi;
– transmiterea documentelor către clienţi sau autorități;

Să fie o persoană de încredere, sociabilă, ordonată, să aibă spirit de echipă.

Persoanele interesate pot trimite un Cv cu fotografie la adresa de e-mail: emma.hostiuc @mdm-legal.ro

* Anunțul expiră la data de 4 decembrie 2023

CENTRUL DE RESURSE JURIDICE recrutează consilier juridic

CENTRUL DE RESURSE JURIDICE (CRJ) este în căutarea unei persoane documentate și interesate de drepturile persoanelor cu dizabilități intelectuale și/sau psihosociale care să se alăture echipei din poziția de Consilier Juridic/Jurist în cadrul programului Pledoarie pentru Demnitate, în special pe proiectele Liber să decidTranziția de la tutelă la Sprijin în Luarea deciziilor pentru persoanele cu dizabilități și AdaptJust – Justiție accesibilă pentru persoanele cu dizabilități.

Postul de Consilier Juridic/Jurist presupune existența unui interes și a cunoștințelor privind drepturile persoanelor cu dizabilități intelectuale și/sau psihosociale în raport atât cu legislația națională, cât și internațională, fiind necesară o bună cunoaștere a procesului de legiferare și a funcționării și organizării diverselor instituții naționale și internaționale ce au ca punct de interes persoanele cu dizabilități. Expertul jurist va intra în contact direct cu persoanele cu dizabilități care caută sprijin juridic din partea CRJ, fiind angrenat în procedurile juridice specifice fiecărui caz în parte.

RESPONSABILITĂȚILE ACESTUI POST INCLUD
– să acorzi asistență juridică persoanelor cu dizabilități, echipelor de experți locali și colegilor pentru asigurarea conformității legale a tuturor activităților;
– să acorzi asistență juridică în ceea ce privește actele care urmează a fi încheiate de către CRJ;
– să colaborezi cu ceilalţi colegi sau colaboratori (avocaţi, psihologi, asistenţi sociali, medici, persoane cu dizabilităţi) la elaborarea materialelor de informare referitoare la drepturile persoanelor cu dizabilităţi, documentarea sesizărilor, editarea/elaborarea rapoartelor după vizitele în centrele pentru persoanele cu dizabilităţi sau în spitale, elaborarea unor petiţii adresate instituţiilor publice;
– să participi la cursuri de formare în ţară şi în străinătate.

ABILITĂȚI ȘI EXPERIENȚĂ NECESARE
– studii universitare de licență în domeniul științelor juridice superioare;
experiență dovedită de minim 5 ani în funcția de consilier juridic (constituie avantaj munca în domeniul ONG – domeniul drepturilor omului, inclusiv în proiecte cu finanțare UE);
– excelente abilități de comunicare instituțională;
– interes pentru promovarea şi apărarea drepturilor copiilor şi adulţilor cu dizabilităţi;
– calități de negociere, organizare, coordonare și de luare a inițiativei;
100% implicare (și nu glumim aici);
– cunoștințe medii sau avansate de limba engleză.

CONSTITUIE UN AVANTAJ
– studii masterale în domeniu;
– cunoștințe temeinice Microsoft Office, Internet Explorer.

Te rugăm să trimiți un CV din care să reiasă experiența relevantă, numele și datele de contact a două persoane care pot să ofere informații despre experiența ta de lucru – până la data de 4 decembrie 2023 – pe email [email protected], cu poziția pentru care aplici în subiectul mail-ului.
Te rugăm ca înainte de a ne trimite aplicația ta, să te familiarizezi cu activitățile programului Pledoarie pentru Demnitate în cadrul căruia vei lucra
Candidații care vor trece de faza de selecție pe baza CV-urilor vor fi contactați pentru stabilirea unui interviu ulterior.

RAŢIU & PARTNERS recrutează secretară

Societatea de avocați RAŢIU & PARTNERS recrutează secretară (program – full time, Bucuresti):

– persoană cu abilități în comunicare, organizare și prioritizare, pozitivă, spirit de inițiativă, dinamică și responsabilă;
– cunoştinţe pachet MS office;
– cunoașterea limbii engleze la nivel conversațional;
– experiență și cunoştinţe în domeniul secretariat/juridic constituie avantaj.

POSTUL PRESUPUNE
– preluarea şi administrarea corespondenței şi apelurilor telefonice, pregătirea corespondenței pentru Poștă;
– asigurarea protocolului în cadrul întâlnirilor și în relația cu avocații parteneri;
– asistarea salariaților/colaboratorilor societății în probleme de comunicare, documentare şi coordonare internă;
– activități de secretariat și suport administrativ (ex: aprovizionare consumabile, asigurarea bunei funcţionări a biroului) ;
– deplasarea la diferite instituții ale statului pentru depunerea şi ridicarea de documente;
– îndosarierea şi arhivarea documentelor companiei;
– lucrul cu bază de date a companiei;
– elaborarea şi redactarea situațiilor cerute de management.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită CV la adresa de e-mail: [email protected]

MDM LEGAL recrutează avocat stagiar | Litigii

MDM LEGAL recrutează avocat stagiar pentru departamentul de litigii.

Tipul ofertei: Full-time

CE NE DORIM DE LA TINE
– să fii absolvent al Facultății de Drept;
– să fii admis/ă în Barou;
– să ai cunoştinţe juridice temeinice în drept civil, procedură civilă, drept administrativ, drept penal;
– să ai cunoştinţe avansate de limba engleză;
– să ai o capacitate bună de analiză și atenție la detalii;
– să fii posesor de carnet de conducere categoria B;
– să fii pregătit pentru reprezentare juridică în instanță;
– să redactezi cereri de chemare în judecată, întâmpinări, cereri de intervenție, etc;
– să poţi identifica și interpreta jurisprudența relevantă, şi nu în ultimul rând…

Obligatoriu: Să ai o atitudine pozitivă și o abordare entuziastă!

Candidaţii interesaţi sunt rugaţi să trimită cv-ul pe adresa de e-mail: [email protected]