PADURARU BONCU GRIGORIU recrutează avocat | Consultanță

PADURARU BONCU GRIGORIU recrutează avocat preponderent pentru consultanţă.

CERINŢE
– cunoştinţe solide de drept civil şi drept comercial – cu referire în special la dreptul contractelor, drept societar, insolvență;
– cunoaşterea procedurilor în raport cu Registrul Comerţului;
– experienţa în domeniul M&A reprezintă un avantaj;
– experiența în domeniul litigiilor reprezintă un avantaj;
– cunoaşterea la nivel avansat a limbii engleze, inclusiv engleză juridică, scris, citit, vorbit;
– fluență şi acuratețe în redactarea documentelor juridice;
– responsabil, implicat, organizat, atent la detalii, spirit de echipă, inițiativă.

CV-urile se pot trimite la adresa: [email protected]
Numai candidaţii care îndeplinesc criteriile menţionate vor fi contactaţi pentru interviu.

Anunţul este valabil pentru municipiul Bucureşti.

* Anunțul expiră la data de 23 septembrie 2024

ŞAPTEFRAŢI, GHINCIOIU & ASOCIAŢII recrutează avocat stagiar

ŞAPTEFRAŢI, GHINCIOIU & ASOCIAŢII recrutează avocat stagiar, pentru a se alătura echipei din cadrul societăţii.

Înfiinţată în anul 2015, ŞAPTEFRAŢI, GHINCIOIU & ASOCIAŢII este o societate de avocatură care oferă servicii juridice complete, la standarde profesionale înalte, într-o gamă largă de domenii.

CERINŢE
– avocat stagiar, membru al Baroului Bucureşti;
– cunoştinţe juridice solide drept civil, procedură civilă şi achiziţii publice;
– gândire logică şi spirit de observaţie dezvoltat;
– abilităţi de planificare, organizare şi comunicare;
– capacitate de lucru în echipă, eficienţă, adaptabilitate şi responsabilitate;
– bun cunoscător al limbii române (scris şi vorbit);
– cunoştinţe de operare PC;
– abilităţi de comunicare în limba engleză (scris şi vorbit);
– abilităţi de management al proiectelor, abilitatea de a prioritiza şi eficientiza timpul de lucru şi de a respecta termenele prestabilite.

RESPONSABILITĂŢI
– gestionarea clienţilor din portofoliul atribuit, inclusiv comunicarea cu avocaţii coordonatori;
– studierea temeinică a speţelor încredinţate şi identificarea celor mai bune soluţii;
– redactarea tuturor documentelor juridice aferente dosarelor încredinţate, precum şi asistarea sau reprezentarea clienţilor în faţa instanţelor de judecată şi/sau în faţa autorităţilor statului;
– furnizarea informaţiilor cu privire la stadiul dosarelor aflate pe rolul instanţelor de judecată;
– furnizarea informaţiilor cu privire la stadiul diverselor solicitări adresate autorităţilor statului;
– urmărirea modificărilor legislative.

OFERIM
– un mediu de lucru plăcut şi profesionist;
– un program de lucru flexibil;
– oportunitatea de a lucra într-o echipă tânără, energică, plină de viaţa şi dornică de reuşită.

Persoanele interesate sunt rugate să trimită CV-ul la adresa de e-mail: [email protected]

ŞAPTEFRAŢI, GHINCIOIU & ASOCIAŢII recrutează avocaţi definitivi

ŞAPTEFRAŢI, GHINCIOIU & ASOCIAŢII recrutează avocaţi definitivi, având minim 5 ani experienţă de la definitivat, pentru a se alătura echipei de consultanţă/litigii din cadrul societăţii.

CERINŢE
– avocat definitiv, membru al Baroului Bucureşti, cu minim 5 ani experienţă de la definitivat;
– cunoştinţe juridice solide de procedură civilă, drept civil, real estate sau achiziţii publice;
– experienţă de minimum 5 ani în drept civil, procedură civilă, real estate şi contracte comerciale;

– gestionarea clienţilor din portofoliul atribuit, inclusiv comunicarea cu aceştia;
– redactarea tuturor documentelor juridice aferente dosarelor încredinţate, precum şi asistarea şi reprezentarea clienţilor în faţa instanţelor de judecată şi/sau în faţa autorităţilor statului;
– informarea clienţilor cu privire la stadiul dosarelor aflate pe rolul instanţelor de judecată;
– informarea clienţilor cu privire la stadiul diverselor solicitări adresate autorităţilor statului;

OFERIM
– un pachet financiar motivant;
– oportunitatea de a lucra într-o echipă tânără, energică, plină de viaţă şi dornică de reuşită.

LEXTERS: Lawyer Associate – Technology & Business Law

LEXTERS: Lawyer Associate – Technology & Business Law (1-4 years).

Are you an ambitious lawyer with in-depth knowledge in corporate and commercial law, combined with a keen understanding of technology and the web3 new brave world?
Lexters is seeking an Associate with this blend of expertise to spearhead our initiatives in the dynamic digital economy and expansion of RO/CEE startups on international markets.

At Lexters, we provide an environment that encourages leadership, foresight, and adaptability. Joining us signifies not only practicing law but actively shaping it, particularly in areas where legal pathways are still emerging. A real demonstrable interest in the technology sector and business models that shape the new economy is a must.

WHAT YOU’LL LEAD ON
– guide and oversee legal advisory in corporate and commercial law, further encompassing subjects like blockchain technology, generative AI, tech transactions, web3 financing, internet law, and cross-border M&As;
– strategically draft, review, and negotiate complex legal documents, ensuring compliance and safeguarding client interests in corporate agreements, commercial contracts, and specialized digital asset arrangements;
– spearhead regulatory interpretations and strategies,[particularly in digital assets – MiCAR, capital markets law, payments/financial institutions], offering unmatched analyses and client support in the fintech/crypto or NFT arenas;
– write and contribute to Lexters efforts of sharing knowledge with entrepreneurs, accelerators, incubators, and clients.

YOUR CREDENTIALS
– experience: 1 to 4 years post-bar admission, with a strong grounding (or demonstrable interest) in Romanian corporate, finance and commercial law;
– mandatory: Active membership with the Romanian bar. Dual-qualified lawyers will be given special consideration;
– proactivity and working independently on specific outputs are not mere words: we depend on strong work ethics, time management, and respecting deadlines as the team will rely on you (and you will rely on your team);
– prior role in a law firm with a tech or corporate focus is highly desirable. Experience in startups or with a national regulator will add significant weight;
– familiarity with VC finance, startup financing, and an entrepreneurial mindset are seen as valuable, though not strictly mandatory;
– comprehensive grasp of internet law, IP, data privacy, and the intricacies of the web3 ecosystems;
– demonstrated capability in legal problem-solving, leadership, and technical proficiency;
– eagerness to pioneer legal strategies in evolving fields, especially where set precedents may be scant;
– LLM in tech, finance, corporate or international law will distinctly benefit your application;
– tech adaptability: owing to our tech-centered ethos, comfort with project management tools and diverse digital platforms (like CRMs, Asana, Excel, generative AI, distributed ledger applications) is a must;
– fully proficient in English and Romanian; additional European languages (German, French, Italian, Spanish, Polish) will be considered a notable advantage.

WHY LEXTERS?
– a competitive compensation package that recognizes the breadth of your expertise, efficiency, client service and your willingness to grow at the same pace as Lexters
– flexible work arrangements, striking the right balance between office presence and remote work.
– immerse in a transparent, dynamic, and collegial work culture.
– be at the vanguard with Lexters as we chart the future contours of digital and business law.

Join us in shaping the legal frontiers of tomorrow’s new economy.
Send your CV and any other materials that spotlight your proficiency and passion to [email protected] [and apply online on Linkedin as well]. The CVs received will receive full confidentiality.